Kraska: Z gdańskiego ogniska prawdopodobnie będą nowe przypadki omikronu

W tej chwili w Polsce jest 66,5 tys. dzieci w wieku 5-11 lat zaszczepionych przeciw COVID-19 - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaapelował o rozwagę podczas świąt Bożego Narodzenia w związku z rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa.
Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia? Prof. Wiącek: Tak, w stanie klęski żywiołowej

6 grudnia br. ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Są wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej. W poniedziałek wiceszef MZ Waldemar Kraska na antenie TVP Info pytany był o aktualną liczbę dzieci, które przyjęły szczepionkę i - jak poinformował - w tej chwili w Polsce jest 66,5 tys. dzieci w wieku 5-11 lat zaszczepionych przeciw COVID-19.

Zdjęcie ilustracyjneHolandia: 70 proc. zaszczepionych uważa nieszczepienie się za "samolubne i głupie"

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Pytany o plany zaostrzenia obostrzeń w Polsce, Kraska powiedział, że "być może za kilka tygodni będzie trzeba podejmować jakieś kolejne obostrzenia". - W kraju w tej chwili mamy potwierdzonych tylko siedem przypadków wariantu omikron, ale już mamy informację, że (...) z ogniska gdańskiego prawdopodobnie będą nowe przypadki tej nowej mutacji - powiedział Kraska. 

- Bacznie obserwujemy sytuację - zapewnił wiceminister i zaapelował o rozwagę podczas świątecznych spotkań. - Dla rozprzestrzeniania się pandemii okresy, kiedy jesteśmy bardzo mobilni, chcemy się spotykać z najbliższymi, z rodziną, sprzyjają temu, że (...) przekażemy koronawirusa. Prosiłbym byśmy bardzo rozważnie podchodzili do świątecznych wyjazdów i kontaktów podczas okresu świątecznego i nowego roku" - powiedział Kraska.

W poniedziałek potwierdzono 9 609 nowych zakażeń. Resort zdrowia przekazał, że zmarło 29 osób z COVID-19.

szczepionka przeciwko COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Będzie nowa szczepionka przeciw COVID-19. Europejska Agencja Leków wydała rekomendację

Autorka: Agata Zbieg/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: