Adam Niedzielski: Jest 9 609 nowych zakażeń koronawirusem, 29 osób zmarło

O 9 609 nowych zakażeniach koronawirusem poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmarło 29 osób z COVID-19.
Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Szef MZ przekazał w programie Wirtualnej Polski nowe dane epidemiczne. Odnosząc się do ostatnich statystyk, Niedzielski ocenił, że "znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji". Pytany o ewentualne nowe obostrzenia epidemiczne, szef resortu zdrowia zaznaczył, że rekomendacje zostały ostatnio wdrożone.

Szkoła (zdjęcie ilustracyjne)Uczniowie w całej Polsce przechodzą na naukę zdalną

Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski: 9 609 nowych przypadków

9 609 nowych zakażeń koronawirusem i 29 ofiar śmiertlenych - to dane, jakie minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w poniedziałek 20 grudnia.

Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne, w tym m.in. nowe limity osób w miejscach publicznych. W transporcie zbiorowym ma on wynosić 75 proc. obłożenia. Poza tym w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit został obniżony do 30 proc. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19.

Więcej na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Adam Niedzielski, minister zdrowia.Niedzielski: Apogeum zakażeń i hospitalizacji czwartej fali mamy za sobą

Niedzielski: apogeum zakażeń i hospitalizacji czwartej fali mamy za sobą

"Apogeum zakażeń i hospitalizacji w czwartej fali mamy za sobą. Zaczynająca się od jutra 3-tygodniowa przerwa w nauce stacjonarnej powinna przyspieszyć spadki. Zejście z wysokich poziomów zakażeń i hospitalizacji jest konieczne w kontekście ryzyk związanych z (wariantem) omikron" - napisał szef resortu zdrowia na Twitterze.

7 grudnia na konferencji o nowych obostrzeniach w związku z sytuacją epidemiczną wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostanie nauka zdalna. Po tym terminie dzieci wrócą do nauki w trybie stacjonarnym. Żłobki i przedszkola po 20 grudnia będą pracować tak jak dotąd w trybie stacjonarnym.

W niedzielę rano Kraska powiedział na antenie TVP Info, że w Polsce potwierdzonych jest już siedem przypadków nowego wariantu koronawirusa omikron. W czwartek katowicki sanepid potwierdził pierwszy z nich - u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach.

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek informował, że dotąd ten wariant wykryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

(PAP) Autorzy: ipa/ mir/ Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: