W poniedziałek 20 grudnia rozpoczyna się trzytygodniowe ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nauka zdalna ma potrwać do 9 stycznia 2022 r.
Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez ministra edukacji i nauki 13 grudnia, ograniczenie obowiązuje także w placówkach kształcenia ustawicznego, centrach kształcenia zawodowego, w szkołach artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, placówkach artystycznych, szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego.
Uczniowie z niepełnosprawnościami, którzy nie mogą uczyć się w miejscu zamieszkania, będą mieć zapewnione zajęcia stacjonarne lub zdalne na terenie szkoły.
Na wniosek rodzica dyrektor placówki będzie musiał umożliwić opiekę świetlicową uczniom klas I-III szkoły podstawowej (lub odpowiadających klasom I-III szkoły podstawowej), których rodzice nie są w stanie zapewnić opieki.
Więcej na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Stacjonarnie bez zmian, z zachowaniem reżimu sanitarnego, nadal pracować będą przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze i poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
"Praca stacjonarna tych jednostek wynika z konieczności zapewnienia ciągłości realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kształcenia specjalnego, w tym realizacji zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych oraz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem i uczniem" - podkreśla Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Wprowadzone ograniczenia edukacji stacjonarnej wypadają jednak w trakcie przerwy świątecznej, co oznacza, że uczniowie zdalnie będą uczyć się jedynie przez tydzień. Dokładny harmonogram prezentuje się następująco: