Waldemar Kraska: Kolejna fala COVID-19 może przyjść w styczniu. Wkrótce ruszy dystrybucja leku

Następna fala koronawirusa może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach - powiedział w niedzielę wiceminister Waldemar Kraska. Zaznaczył, że polskie laboratoria potwierdziły już siedem przypadków zakażenia wariantem omikron.

Na antenie Polsat News wiceszef resortu zdrowia powiedział w niedzielę, że "następna fala może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach". - To jest trochę niepokojące, ponieważ ciągle jest dużo nowych przypadków zakażeń; także jest wiele osób, które przebywają w szpitalach. Musimy więc przez najbliższe tygodnie zdecydowanie ograniczyć zakażenia, aby być przygotowanym na kolejną falę - wskazał Waldemar Kraska.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Wiceminister zdrowia: Siedem przypadków omikrona w Polsce. Pacjenci "czują się dobrze"

Powiedział, że polskie laboratoria potwierdziły siedem przypadków zakażenia wariantem omikron. - Zostały one zgłoszone do europejskiej ewidencji - dodał wiceszef Ministerstwa Zdrowia. Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce - potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid - stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. W piątek odnotowano drugi: zakażoną jest 3-letnia dziewczynka z Warszawy.

Philippines Asia StormTajfun Rai uderzył w Filipiny. Nie żyje co najmniej 75 osób [ZDJĘCIA]

Wiceminister zdrowia przekazał, że "pozostałe trzy osoby to ludzie dorośli z Warszawy i jej okolic". - Jedną jest mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego z Warszawy, steward, który podróżował między Warszawą a Pekinem, ale także obcokrajowiec, który przebywa obecnie w Warszawie. Wszystkie te osoby są poddane kwarantannie. Także osoby z bliskiego kontaktu poddawane są badaniom na obecność nowego wariatów omikron - powiedział Kraska. Zapewnił, że pacjenci "czują się dobrze". - Najbliższe dni pokażą, w którą stronę pójdzie infekcja - stwierdził.

Więcej informacji o pandemii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Podkreślił, że nowy wariant jest "zdecydowanie bardziej zaraźliwy, niż ten, który jest w tej chwili, czyli wariant delta". Wiceminister zdrowia zaapelował jednoczenie o korzystanie z maseczek i zachowywanie dystansu oraz stosowanie dezynfekcji. - Aby ten wirus mógł się szybciej rozprzestrzeniać wystarczy kilkanaście minut w bliskim kontakcie z osobą zakażoną - ostrzegł wiceszef MZ. W ocenie Kraski, "należy wrócić także do praktyki liczenia wiernych w kościołach".

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Restrykcje dla podróżujących z Polski. Szczepienie to za mało

Wiceminister poinformował, że na razie nie wiadomo, "czy wariant omikron przełamuje barierę odpornościową, którą uzyskujemy w wyniku szczepień". - Na pewno w jakimś stopniu szczepionki będą nas chroniły przed nowym wariantem, a na pewno trzecia dawka - przypominająca - stwierdził Waldemar Kraska.

Koronawirus w EuropieOmikron uderza. Wielka Brytania rozważa lockdown. Obostrzenia w wielu krajach

Kraska: Lek na COVID-19 jest już w Polsce

Poinformował, że pierwsza partia leków na COVID-19 dotarła już do Polski. - W tym tygodniu eksperci zdecydują, komu i gdzie będą dystrybuowane - powiedział Kraska. Przypomniał, że lek jest skuteczny pod warunkiem, że zostanie podany na początku wystąpienia objawów koronawirusa.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na konferencji prasowej, że w czwartek do Polski trafiło 42 tys. dawek remdesiviru, docierają też tocilizumab i molnupiravir - to leki wspomagające leczenie COVID-19.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: