Restrykcje dla podróżujących z Polski. W niektórych przypadkach szczepienie to za mało

Kraje Unii Europejskiej i Wielka Brytania odnotowały w ostatnim czasie duży wzrost liczby przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przez wzgląd na sytuację epidemiologiczną, pojawiają się dodatkowe restrykcje dla podróżujących. W niektórych przypadkach samo szczepienie może nie być wystarczające. Co wymagane jest od Polaków?
Zobacz wideo Szadkowska: Czy podejmiemy ryzyko poświęcenia planety dla świętości naszego talerza?

"Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z trudną i dynamiczną sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 oraz jego nowymi wariantami MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne" - czytamy na gov.pl. "Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd - pamiętaj, aby się koniecznie zaszczepić! Tylko w ten sposób unikniesz kwarantanny wjazdowej, niezależnie czy wracasz z UE, czy spoza Strefy Schengen" - podaje rząd.

Na stronie gov.pl przedstawione są restrykcje dotyczące wymagań dla podróżnych z Polski we wszystkich krajach świata. W dalszej części artykułu przedstawiamy jedynie wybrane.

Tłumy na lotnisku Chopina w WarszawieTłumy przyjezdnych na lotnisku Chopina czekają na test na COVID-19

Stany Zjednoczone - poza szczepieniem test PCR lub antygenowy

Do Stanów Zjednoczonych mogą podróżować ci turyści, którzy są zaszczepieni. Jak czytamy na stronie gov.pl: "osoba w pełni zaszczepiona to osoba, która otrzymała najpóźniej 14 dni przed wylotem do USA:

  • dawkę akceptowanej szczepionki jednodawkowej (Johnson & Johnson);
  • drugą dawkę akceptowanej szczepionki dwudawkowej (Pfizer, Moderna );
  • pełną serię testowanej w USA szczepionki AstraZeneca lub Novavax;
  • drugą dawkę szczepienia mieszanego wykonanego zaakceptowanymi szczepionkami podanymi w odstępie minimum 17 dni".

Szczepionki, które są uznawane na terenie USA, to te zatwierdzone przez amerykański urząd FDA, czyli Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson oraz znajdujące się na liście WHO - AstraZeneca, Covishield, Sinopharm, Sinovac. Jednak sama dawka przeciw COVID-19 nie wystarczy. Oprócz niej wszyscy powyżej 2. roku życia muszą mieć test PCR lub antygenowy wykonany 24 godziny przed wylotem lub zaświadczenie o przebyciu choroby w przeciągu minionych 90 dni.

Wielka Brytania - Boris Johnson wezwał ludzi do zachowania ostrożności

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał ludzi do zachowania ostrożności w obliczu nowego wariantu koronawirusa. Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty, ocenił, że omikron może rozprzestrzeniać się "niesamowicie szybko". Polityk uważa, że w okresie przedświątecznym ludzie powinni wybierać te aktywności i spotkania, które są naprawdę ważne. - Ludzie powinni być ostrożni i myśleć o swoich działaniach w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie - powiedział. Jedynym warunkiem, jaki muszą spełnić podróżujący do Zjednoczonego Królestwa Polacy, to szczepienie przeciw COVID-19.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Włochy - stan wyjątkowy został przedłużony. Turyści muszą wypełnić formularz online

Ze względu na wzrost liczby przypadków zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2, władze Włoch przedłużyły stan wyjątkowy, który trwa w kraju już od 2020 roku. Eksperci obawiają się jednak, że przez zmęczenie restrykcjami na ulice miast i na rodzinne spotkania podczas świąt wyjdzie cała "armia" zakażonych lub tych, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobami chorymi na COVID-19.

Jakie warunki muszą spełnić podróżujący z Polski do Włoch? Poza przepustką covidową poświadczającą zaszczepienie w przeciągu ubiegłych dziewięciu miesięcy lub zaświadczeniu o przebyciu COVID-19 do sześciu miesięcy wcześniej, turyści muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Niezaszczepieni zostaną objęci pięciodniową kwarantanną. Przed wjazdem na teren Włoch należy również wypełnić online formularz lokalizacji podróżnego (Digital Passenger Locator Form, dPLF).

Szwajcaria - powtarzanie testów

Szwajcarzy poparli w referendum ustawę, na mocy której m.in. zostały wprowadzone paszporty covidowe, wymagane obecnie przy wstępie do restauracji i innych zamkniętych przestrzeni publicznych. Wszyscy podróżujący z Polski do Szwajcarii mają obowiązek zarejestrować swój przyjazd online, wypełniając formularz 48 godzin przed przyjazdem.

Osoby powyżej 16. roku życia muszą również przedstawić negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Zasada ta dotyczy także zaszczepionych i ozdrowieńców. Test należy powtórzyć między czwartym a siódmym dniem od przyjazdu.

Norwegia - zaostrzone restrykcje wjazdu

Władze Norwegii zaostrzyły zasady wjazdu, które obowiązują od 3 grudnia 2021 roku. Jak informuje gov.pl, "aby wjechać do Norwegii, trzeba spełnić następujące warunki:

  • zarejestrować swój wjazd do Norwegii - wszyscy podróżni,
  • wykonać test na COVID-19 24h przed wjazdem i okazać jego negatywny wynik - tylko osoby niezaszczepione,
  • poddać się testowi na COVID-19 na przejściu granicznym w Norwegii - wszyscy podróżni,
  • wskazać miejsce odbywania kwarantanny (rejestrując podróż) - tylko osoby niezaszczepione,
  • przejść 10-dniową kwarantannę bezpośrednio po przybyciu do Norwegii - tylko osoby niezaszczepione".

Niemcy - Polska krajem wysokiego ryzyka

W piątek 17 grudnia Instytut Roberta Kocha poinformował, że w ciągu minionej doby odnotowano w Niemczech 50 968 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo że zauważono spadek, zdaniem organu jest on jednak zbyt mały. Rząd klasyfikuje Polskę jako obszar wysokiego ryzyka, dlatego każda osoba wyjeżdżająca z Polski na terytorium Niemiec, która nie jest w pełni zaszczepiona lub wyleczona, objęta zostanie dziesięciodniową kwarantanną. Może zostać z niej zwolniona dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe. Dzieci poniżej 12. roku życia obowiązuje kwarantanna trwająca pięć dni. "Co do zasady każdy wjeżdżający do Niemiec ze strefy ryzyka albo samolotem niezależnie od tego, czy wcześniej przebywał na obszarze ryzyka, obowiązany jest do wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego na stronie www.einreiseanmeldung.de" - czytamy na stronie MSZ. 

Koronawirus w Polsce. Praca medyków (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus w Polsce. MZ: 15 976 nowych zakażeń i 70 ofiar śmiertelnych

Więcej o: