Rodzice 3-latki zakażonej omikronem mają dodatni wynik testu na koronawirusa

Rodzice trzylatki z Warszawy, która zakaziła się omikronem, otrzymali pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Nie wiadomo jednak, czy również zakazili się omikronem. Wykażą to dalsze badania.

W piątek 17 grudnia informowaliśmy o wykryciu drugiego przypadku omikronu w Polsce. Koronawirusem tego typu zakaziła się trzyletnia dziewczynka z Warszawy. U dziecka zaobserwowano takie objawy jak katar i nudności, które jednak ustąpiły. Takie same symptomy mają rodzice trzylatki. Oboje są zaszczepieni.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Warszawa. Szczegółowe wyniki badań rodziców trzylatki w przyszłym tygodniu

Z doniesień RMF FM wynika, że u rodziców trzyletniej dziewczynki z Warszawy potwierdzono zakażenie koronawirusem. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy jest to omikron. Wyniki, które pokażą, jakim wariantem wirusa SARS-CoV-2 się zakazili, będą znane na początku przyszłego tygodnia. 

Testy w kierunku COVID-19 mają przejść wszystkie dzieci z grupy przedszkolnej, z którą uczy się trzylatka z Warszawy. Póki co dzieci są na kwarantannie. Badania przejdą najprawdopodobniej także rodzice wszystkich dzieci, które miały kontakt z dziewczynką zakażoną omikronem. Kilkadziesiąt osób ma zostać objętych pogłębionymi wywiadami epidemiologicznymi. Osoby te odpowiedzą na pytania związane m.in. z zagranicznymi podróżami. 

Amsterdam w czasie lockdownu (zdjęcie ilustracyjne)Omikron w Holandii. Zespół ds. pandemii: Należy wprowadzić całkowity lockdown

Omikron w Polsce. Potwierdzono dwa przypadki

Trzylatka z Warszawy to druga osoba w Polsce, u której wykryto koronawirusa w wariancie omikron. Pierwszy przypadek zakażenia tą mutacją wykryto u 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka przebywa w izolatorium, jest w dobrym stanie. Kobieta przyjechała na cyfrowy szczyt ONZ w Katowicach, który zakończył się 10 grudnia.

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Omikron zdominuje Europę za 2-4 tygodnie. "Trzykrotnie bardziej zaraźliwy"

Więcej o: