Naukowcy: Szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik nie chronią przed omikronem

Badanie przeprowadzone przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed wskazuje, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed omikronem. Skuteczne pozostają preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer - podała w piątek Agencja Reutera.

Badanie, które nie zostało jeszcze ocenione przez innych naukowców, przeprowadzono na podstawie porównań skuteczności szeroko stosowanych szczepionek w odniesieniu do podstawowego wariantu koronawirusa i wariantu omikron. Mimo iż preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer pozostają skuteczne, to jednak ich efektywność jest znacznie zmniejszona w odniesieniu do wariantu omikron.

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Ponadto badanie wskazuje, że lek na COVID-19 sotrovimab, produkowany przez GlaxoSmithKline i Vir Biotech jest trzykrotnie mniej skuteczny w leczeniu zakażenia omikronem niż w przypadku innych wariantów wirusa.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tłumy na lotnisku Chopina w WarszawieTłumy przyjezdnych na lotnisku Chopina czekają na test na COVID-19

Omikron. Rosyjska instytucja zarzuca amerykańskim badaczom brak rzetelności

Agencja Reutera przypomina, że szczepionka Pfizera okazała się w Republice Południowej Afryki wobec wariantu omikron mniej skuteczna w łagodzeniu objawów zakażenia w takim stopniu, aby chorzy nie wymagali hospitalizacji.

Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, które opracowało rosyjską szczepionkę Sputnik V, wydało komunikat, w którym zarzuca autorom badania, że podczas testowania skuteczności tego preparatu "rozmyślnie wykorzystali próbki serum, które nie są reprezentatywne", a zatem nie można wyciągać z nich wniosków w sprawie jego skuteczności wobec wariantu omikron. 

Autorzy: fit/ tebe (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Epidemia koronawirusa w PolsceLaboratorium: Drugi przypadek wariantu omikron - z gałęzi brytyjskiej

Więcej o: