Katowice. Laboratorium: Drugi przypadek wariantu omikron - z gałęzi brytyjskiej

Drugi wykryty w Polsce przypadek zakażenia wariantem omikron koronawirusa pochodzi z gałęzi brytyjskiej - poinformowało Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu (Śląskie), gdzie sekwencjonowano materiał z próbki pobranej od trzyletniej dziewczynki z Warszawy.

Jak poinformowała w piątek zastępczyni kierownika laboratorium Gyncentrum dr Emilia Morawiec, do oznaczenia wariantu koronawirusa zastosowano najnowszą kombinację starterów, co pozwoliło również ustalić, że omikron wykryty w organizmie dziecka jest wariantem z gałęzi brytyjskiej (BA.1).

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Koronawirus w Polsce i drugi przypadek wariantu omikron

- Od początku pandemii obserwujemy, że warianty występujące w Polsce napływają z gałęzi brytyjskiej. Wynika to m.in. z dużej mobilności pomiędzy krajami. Śledząc obecną sytuację, jaka ma miejsce w Wielkiej Brytanii, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć dalszy rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce - wskazała dr Morawiec.

Dodała, że próbka została pobrana 14 grudnia. - Dzięki zastosowaniu najnowszych metod sekwencjonowania wynik byliśmy w stanie uzyskać bardzo szybko, bo w ciągu dwóch dni. Szybka weryfikacja wariantów jest niezwykle ważna ze względu na możliwość natychmiastowego przeprowadzenia dochodzenia epidemicznego i ograniczenia dalszej transmisji - dodała.

Więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Testy w kierunku COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Omikron w Polsce. MZ potwierdza: To 3-letnia dziewczynka z Warszawy

W czwartek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach potwierdziła pierwszy przypadek wariantu omikron koronawirusa w Polsce. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho, która w ubiegłym tygodniu uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. Obecnie przebywa w izolatorium w Myszkowie, czuje się dobrze - poinformował w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneOmikron w Polsce. Rodzice zakażonej trzylatki mają objaw

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek poinformował, że do tej pory ten wariant wyryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

(PAP) Autorka: Anna Gumułka /lun/ mhr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: