Omikron w Polsce. Rodzice zakażonej trzylatki z objawami. Sanepid dzwoni też do rodziców dzieci z przedszkola

Wojciech Andrusiewicz podsumował piątkowe informacje o epidemii koronawirusa w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał też, że stan zakażonej omikrontem trzylatki jest dobry. Objawy zakażenia stwierdzono jednak także u jej rodziców.

- Przeżywamy w zakresie zgonów raczej szczyt tej czwartej fali epidemii. Ponad 72 proc. ze zgonów to osoby niezaszczepione. Warto dodać, że nie schodzimy poniżej 70 proc. w zgonach osób niezaszczepionych - powiedział Wojciech Andrusiewicz. - Wszyscy, którzy się nie szczepią, biorą na siebie te straszne konsekwencje ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem oraz możliwego zgonu - dodał rzecznik MZ.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Wariant omikron w Polsce. Rzecznik resortu zdrowia o stanie zakażonej 3-latki

Rzecznik resortu zdrowia odniósł się także do wykrycia wariantu omikron u trzyletniej dziewczynki z Warszawy. - Dziewczynka czuje się dobrze, objawy chorobowe ustąpiły. Badanie na COVID-19 przeprowadzono, bo skarżyła się na katar, nudności. To pierwszy przypadek wariantu omikron u obywatela Polski w Polsce. Niestety są też objawy zakażenia u rodziców, którzy też są w izolacji. Rodzice byli zaszczepieni, ale ze względu na duży kontakt z dzieckiem mogło dojść do takiej sytuacji - mówił na briefingu.

Wojciech Andrusiewicz odpowiedział też na pytanie jednego z dziennikarzy, które dotyczyło stanu zdrowia rodziny zakażonej trzylatki.- Mają standardowe objawy para-grypowe. Nie ma zagrożenia dla ich życia lub zdrowia. Rodzice będą dziś testowani pod kątem koronawirusa i wariantu omikron - powiedział. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Szczepionka Johnson & JohnsonEksperci CDC rekomendują szczepionki Pfizera i Moderny zamiast J&J

Jak się okazało, koronawirusa wykryto także w grupie w przedszkolu, do której uczęszczała dziewczynka. Zakażenie stwierdzono u jednego z chłopców - wiadomo jednak, że nie jest to wariant omikron. Wszystkie przedszkolaki wysłano na kwarantannę i będą poddawane testom. To samo ma dotyczyć ich rodziców - sanepid już się z nimi kontaktuje. 

- Pani z Lesotho jest w izolacji. Poza tym wystąpiły objawy i osoby, która się z nią kontaktowała. Więc ta osoba też będzie badana pod kątem wariantu omikron - powiedział dalej rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Testy w kierunku COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Omikron w Polsce. MZ potwierdza: To 3-letnia dziewczynka z Warszawy

Więcej o: