Koronawirus - szczepienia. Eksperci CDC rekomendują szczepionki Pfizera i Moderny zamiast J&J

Komitet doradczy ekspertów Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) jednogłośnie opowiedział się w czwartek za rekomendacją, by pacjenci mający wybór wybrali szczepionki Pfizera lub Moderny zamiast preparatu Johnson & Johnson przeciwko COVID-19. Jako powód wskazano wyższe bezpieczeństwo tych środków.

Zalecenie panelu to efekt nowych informacji rządowej Agencji Żywności i Leków (FDA) na temat rzadkich, lecz groźnych przypadków zakrzepicy. Do 31 sierpnia co najmniej 54 osoby - głównie kobiety w młodym i średnim wieku - zaszczepione preparatem J&J wymagały hospitalizacji ze względu na ten problem. Dziewięć z tych osób zmarło.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

CDC zaleca wybór szczepionek powstałych dzięki technologii mRNA

Przypadki występowania zakrzepów były w kwietniu powodem wstrzymania na 10 dni szczepień preparatem J&J, jednak ostatecznie rządowe agencje orzekły, że korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko.

Według opinii ekspertów CDC, szczepionki stosujące technologię mRNA - produkowane przez koncerny Moderna oraz Pfizer/BioNTech - oferują lepszą ochronę i mniejsze ryzyko. Opinia ta nie jest wiążąca, a szczepionka J&J nadal będzie dostępna dla Amerykanów. Jak dotąd wybrało ją ponad 16 mln osób.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Bożonarodzeniowa szopka w WatykanieWatykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka [ZDJĘCIA]

USA. Prezydent Joe Biden zachęca do szczepień przeciwko COVID-19

Prezydent USA Joe Biden ostrzegł w czwartek, że wariant koronawirusa omikron jest już w kraju i "zacznie krążyć coraz szybciej po całych Stanach Zjednoczonych". Wezwał przy tym Amerykanów do zaszczepienia się lub przyjęcia dawki przypominającej przez tych, którzy są już zaszczepieni dwoma dawkami.

- Jedyną realną ochroną jest przyjęcie szczepionki - powiedział prezydent i podkreślił, że nadchodzi "zima poważnych chorób i śmierci" dla osób niezaszczepionych. Zaznaczył, że "ogromnie ważne" jest otrzymanie dawki przypominającej dla zaszczepionych i "otrzymanie pierwszej dawki" w przypadku pozostałych osób. - Jeśli zostaniesz zaszczepiony i otrzymasz dawkę przypominającą, jesteś chroniony przed poważną chorobą i śmiercią - powiedział Biden.

(PAP) /osk/ akl/zm

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Sejm. Zdjęcie ilustracyjneW styczniu wysłuchanie publiczne projektu ws. weryfikacji covidowej

Więcej o: