Testy na COVID-19. Załogi samolotów i pociągów spoza Schengen oraz kierowcy TIR-ów będą z nich zwolnieni

Rozporządzenie epidemiczne zostanie znowelizowane; z testowania zwolnione zostaną m.in. załogi samolotów, które przylatują spoza strefy Schengen, załogi pociągów spoza strefy Schengen, a także kierowcy TIR-ów - zapowiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Dziś lub jutro pojawi się drobna nowelizacja rozporządzenia epidemicznego, która była uzgadniana przez ostatnie dni m.in. z resortem infrastruktury i przewoźnikami, takimi jak LOT -  powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Koronawirus w Polsce. Nowe decyzje ws. testowania na COVID-19. Obejmą kierowców pociągów, TIR-ów i załogi samolotów

- W nowelizacji pojawi się zapis, że z testowania na koronawirusa zwolnieni będą pracownicy wykonujący obowiązki zawodowe. Z testowania zwolnione zostaną więc m.in. załogi samolotów, które przylatują do nas spoza strefy Schengen, załogi pociągów spoza strefy Schengen, a także co niezwykle istotne dla przewozu towarów, również kierowcy TIR-ów, czyli kierowcy którzy stoją na wschodniej granicy również zostaną wyłączeni z testowania - dodał.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie Lublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że w niektórych państwach nie ma możliwości przetestowania się przed wylotem lub testy byłyby wątpliwe. - Nie rekomendujemy wykonywania testów w niektórych państwach - powiedział. Rzecznik resortu zdrowia nie wskazał jednak, o które konkretnie kraje chodzi.

- Chcemy też udostępnić możliwość przetestowania się, jeżeli byłby duży ruch na lotnisku, w ciągu trzech godzin od przekroczenia przejścia granicznego. Czyli po przylocie do Polski osoba będzie mogła przekroczyć granicę bez testu, ale w ciągu trzech godzin musi wrócić do straży granicznej z wykonanym testem. Nie będzie się przemieszczać zbyt daleko poza strefę lotniskową - dodał.

Koronawirus w Polsce. Praca medyków (zdjęcie ilustracyjne) MZ: 22 097 zakażeń koronawirusem i 592 ofiary śmiertelne

(PAP) Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl /ktl/ mhr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: