Dr Paweł Grzesiowski: Brakuje leków przeciw COVID-19. Same łóżka nie leczą

Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej przekazał, że z wielu szpitali docierają do niego informacje o braku leków stosowanych u chorych na COVID-19. "W rządowej agencji rezerw nie można zamówić leku przeciwwirusowego (remdesiwir) ani leku ratującego pacjentów przed wstrząsem cytokinowym (tocilizumab)" - napisał Grzesiowski.
Zobacz wideo Kowalski i Siarkowska zagłosują za projektem ws. paszportów covidowych?

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że z wielu szpitali pojawiają się sygnały o braku odpowiednich leków stosowanych wśród osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Grzesiowski przekazał, że preparatów nie można także zamówić.

Czwarta fala na świecie Świat tonie w IV fali pandemii. Skok liczby zakażeń w innych krajach [ZDJĘCIA]

Dr Paweł Grzesiowski alarmuje: Brakuje leków stosowanych przy COVID-19

"Z wielu szpitali w kraju dostajemy ten sam sygnał - brak leków przeciw COVID-19. W rządowej agencji rezerw nie można zamówić leku przeciwwirusowego (remdesiwir) ani leku ratującego pacjentów przed wstrząsem cytokinowym (tocilizumab). Same łóżka nie leczą" - napisał dr Grzesiowski na Twitterze.

Remdesiwir jest lekiem przeciwwirusowym, który zapobiega namnażaniu się wirusa SARS-CoV-2. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła go do stosowania u co najmniej 12-letnich pacjentów chorych na COVID-19. Według badania, na które powołuje się portal termedia.pl, stosowanie go w takich przypadkach zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub zgonu nawet o 87 proc.

Tocilizumab to preparat immunosupresyjny, stosowany między innymi w chorobach reumatycznych. W kwietniu 2020 roku opublikowane zostały wyniki badania klinicznego przeprowadzonego przez francuskich lekarzy, według którego lek ten znacznie poprawia stan pacjentów chorych na COVID-19, poprzez osłabienie odpowiedzi układu immunologicznego na zakażenie.

Prof. Polz-Dacewicz: Nie można, zamiast szczepić dzieci, izolować ich Prof. Polz-Dacewicz: Nie można, zamiast szczepić dzieci, izolować ich

Koronawirus w Polsce. Najwięcej zmarłych z powodu COVID-19 od kwietnia 2021 r.

Według statystyk podanych przez Ministerstwo Zdrowia 15 grudnia w polskich szpitalach w związku z koronawirusem przebywa ponad 24 tys. osób, z czego więcej niż dwa tysiące chorych jest podłączonych do respiratora. W środę odnotowano najwięcej śmierci z powodu COVID-19 od początku czwartej fali epidemiizmarło aż 669 osób.

Więcej o: