Wielka Brytania. Najwyższa od początku pandemii liczba zakażeń koronawirusem - 78,6 tys.

Wielka Brytania. W ciągu minionej doby odnotowano najwyższą od początku pandemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 78 610. Liczba potwierdzonych przypadków wariantu Omikron zwiększyła się zaś o rekordowe 4 671 - podano w środę 15 grudnia.

Bilans nowo wykrytych zakażeń w Wielkiej Brytanii jest aż o 10,5 tys. wyższy w stosunku do dotychczasowego rekordu z 8 stycznia tego roku, kiedy trwał szczyt drugiej fali pandemii. Jest to też o 19 tys. więcej, niż odnotowano we wtorek oraz o prawie 27,5 tys. więcej w porównaniu z poprzednią środą. Tym samym łączna liczba wykrytych zakażeń przekroczyła 11 mln, a ich przyrost z 10 do 11 mln trwał zaledwie 20 dni, podczas gdy przyrost z 9 do 10 mln - 26 dni.

Zobacz wideo Kowalski i Siarkowska zagłosują za projektem ws. paszportów covidowych?

Wielka Brytania. Gwałtowny wzrost liczby infekcji. Powodem omikron

Za szybki wzrost liczby infekcji odpowiada wariant omikron, którym zakażone jest znacznie więcej osób, niż wskazują potwierdzone dotychczas przypadki. Jak podała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), stwierdzono do tej pory 10 017 zakażeń nowym wariantem, z czego 9243 w Anglii, 562 w Szkocji, 62 w Walii, a 151 w Irlandii Północnej.

Wcześniej jednak UKHSA szacowała, że omikron stanowi ok. 24 proc. wszystkich nowych przypadków w Anglii, a jej szefowa Jenny Harries ostrzegła, że jest on "prawdopodobnie najbardziej znaczącym zagrożeniem, z jakim mamy do czynienia od początku pandemii".

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W ciągu ostatniej doby stwierdzono 165 zgonów z powodu COVID-19, co jest wzrostem w stosunku do bilansu z poprzedniej środy o cztery. Od początku pandemii COVID-19 był przyczyną 146 791 zgonów w Wielkiej Brytanii.

Ale rekordowa jest także liczba podanych w tym kraju szczepionek przeciw COVID-19. We wtorek dawkę przypominającą dostało ponad 656 tys. osób - to o ponad 100 tys. więcej niż najlepszy dotychczas wynik. Jeśli taka liczba zastrzyków byłaby podawana codziennie, udałoby się zrealizować cel, jakim jest zaoferowanie dawki przypominającej wszystkim dorosłym mieszkańcom Wielkiej Brytanii przed końcem roku. Do tej pory dostało ją 24,7 mln osób, co stanowi 43 proc. osób powyżej 12. roku życia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: