Koronawirus. Test dla współdomownika osoby zakażonej - na stronie DOM pojawił się formularz zapisu

Na stronie Domowej Opieki Medycznej został uruchomiony specjalny formularz na test w kierunku SARS-CoV-2 dla współdomownika osoby zakażonej koronawirusem. Formularz jest przeznaczony zarówno dla osób pełnoletnich, jak i dzieci.

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wynika z niego m.in., że osoby mieszkające z chorym, który ma pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, mimo szczepienia lub posiadania statusu ozdrowieńca, muszą się poddać testowi na obecność koronawirusa.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Nowe obostrzenia od 15 grudnia w Polsce. Osoby mieszkające z zakażonym muszą mieć obowiązkowy test

Ministerstwo Zdrowia przekazało PAP, że w przypadku osób dorosłych zlecenie na test generowane jest po wypełnieniu formularza na stronie DOM https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa i podpisaniu profilem zaufanym lub po kontakcie konsultanta (w przypadku braku podpisu profilem zaufanym). W przypadku dziecka obligatoryjne jest wykorzystanie Profilu Zaufanego.

W przepisach zapisano wprowadzenie dodatkowego warunku zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej. Warunkiem tym jest uzyskanie przez daną osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl. 

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Osobom, które zostały skierowane na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 kwarantanna jest nakładana automatycznie i trwa od dnia wystawienia skierowania na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu.

MZ podało w środę, że badania potwierdziły 24 266 nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 669 osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 881 349 przypadków. W Polsce zmarło dotąd 89 714 osób z COVID-19. Na obecność SARS-CoV-2 przebadano 25 862 784 próbki pobrane od 25 380 238 osób.

szczepienia, zdjęcie ilustracyjneSzczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. [PORADNIK]

(PAP) Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl /ktl/ mhr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: