Niemcy: policyjna obława w Dreźnie, koronasceptycy mieli planować zamach na premiera Saksonii

Saksoński krajowy urząd policji kryminalnej przeprowadził w środę w Dreźnie obławę spowodowaną groźbami, które padły pod adresem premiera Saksonii Michaela Kretschmera. Tydzień temu na grupie czatowej na Telegramie pojawiły się plany zamachu na premiera - informują niemieckie media.

Przeszukano kilka posesji - poinformowała w środę policja na Twitterze. Do akcji zaangażowano siły specjalne, ponieważ wypowiedzi poszczególnych członków grupy na Telegramie sugerowały, że mogą oni być w posiadaniu broni palnej i kusz.

Zobacz wideo

Specjalna komisja ds. prawicowego ekstremizmu (Soko Rex) realizuje w ten sposób nakazy przeszukania w ramach postępowania przygotowawczego w związku z podejrzeniem o przygotowywanie poważnego aktu przemocy zagrażającego państwu.

Na czacie planowali zamach na premiera 

Dochodzenie zostało wszczęte na podstawie reportażu, który ukazał się w zeszłym tygodniu w magazynie telewizji ZDF "Frontal". Według raportu, w sieci członkowie grupy "Dresden Offline Networking" odrzucili decyzje rządu Saksonii o działaniach podjętych w walce z pandemią koronawirusa. Według policji, członkowie grupy omawiali plany zabójstwa Kretschmera i innych przedstawicieli saksońskiego rządu.

Groźby pod adresem Kretschmera wywołały oburzenie wśród polityków. Sam premier powiedział:  - Musimy użyć wszelkich środków prawnych przeciwko takiemu przekraczaniu granic. Osoby sprawujące urzędy publiczne nie powinny bać się wypowiadać swoich poglądów i wykonywać swojej pracy.

Wcześniej poruszenie wywołała procesja koronasceptyków z pochodniami przed domem saksońskiej minister zdrowia Petry Koepping.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP) bml/ tebe/

***

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: