Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Co trzeba wiedzieć, ile jest dawek? [PORADNIK]

Od wtorku 14 grudnia rozpoczęła się rejestracja dzieci w wieku od 5 do 11 lat na szczepienia przeciwko COVID-19. Jak zapisać swoją pociechę na szczepienie? Co trzeba wiedzieć i czy przy kwalifikacji na szczepienie musi być obecny lekarz? Odpowiadamy.

Szczepienia przeciwko COVID-19 do niedawna obejmowały wyłącznie dzieci powyżej 12 roku życia. Jednak już od 14 grudnia rodzice mogą zapisać na szczepienie pociechę, jeżeli ta ukończyła 5 rok życia. Co należy wiedzieć? 

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak zapisać dziecko w wieku 5-11 lat?

Jak informuje Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, 12 i 13 grudnia tego roku wystawione zostały elektroniczne skierowania na szczepienie. Oznacza to, że każde dziecko, które ukończyło 5 rok życia, a nie ma jeszcze 12 lat, otrzymało w tym czasie automatyczne skierowanie na szczepienie. Warto jednak podkreślić, że wystawienie skierowania nie jest jednoznaczne z rejestracją na samo szczepienie. E-skierowanie daje możliwość opiekunom dziecka na zapisanie go w celu otrzymania szczepionki przeciwko COVID-19. 

Nowe obostrzenia w Polsce. Co zmienia się 15 grudnia? Lista limitówNowe obostrzenia w Polsce. Co zmienia się 15 grudnia? Lista limitów

Więcej informacji na temat COVID-19 znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rejestracja na szczepienia dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat rozpoczęła się 14 grudnia. Od wtorku, każdy chętni rodzic, może zapisać swoje dziecko na szczepienie. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • dzwoniąc na infolinię 989,
  • wysyłając SMS o treści "SzczepimySie" pod numer 664 908 556 lub 880 333 333,
  • wchodząc na stronę pacjent.gov.pl i dokonując tzw. szybkiej rejestracji - bez Profilu Zaufanego,
  • kontaktując się bezpośrednio z wybranym przez siebie punktem szczepień. 

Koronawirus. Czym będą szczepione dzieci? Co należy wiedzieć?

Na rządowej stronie możemy przeczytać, że dzieci w wieku 5-11 lat otrzymają "preparat Pfizer w przystosowanej dla dzieci dawce - 10 mikrogramów". Aby otrzymać szczepionkę, będą musiały zostać zakwalifikowane przez lekarza z ważnym prawem do wykonywania zawodu (nie wystarczy wypełnienie ankiety, jak w przypadku szczepień dorosłych). Preparat zostanie podany w dwóch dawkach z odstępem nie mniejszym niż 21 dni. 

Zima w BieszczadachPogoda. W nocy ścisnął mróz, w Bieszczadach "śnieg po kolana"

Na serwisie MZ możemy przeczytać również, że dzieci z ciężkimi zaburzeniami odporności mogą otrzymać w niektórych przypadkach trzy dawki, z czego ostatnia zostanie podana nie wcześniej niż 28 dni po drugiej. Więcej o szczepieniach dzieci i o tym kto kwalifikuje się do podania trzech dawek przeczytasz [TUTAJ].  

Więcej o: