Paxlovid. Lek firmy Pfizer przeciwko COVID-19 powinien być skuteczny także przeciwko omikronowi

Koncern Pfizer poinformował we wtorek, że badania laboratoryjne opracowanego przez firmę leku Paxlovid na COVID-19 sugerują, iż jest on skuteczny także przeciw wariantowi omikron koronawirusa. Badania kliniczne wykazały 89-procentową skuteczność leku w zapobieganiu hospitalizacji.

Firma Pfizer podała, że główny składnik leku Paxlovid, nirmatrelwir, wykazał w badaniach laboratoryjnych silne działanie hamujące aktywność części omikronu odpowiedzialnej za reprodukcję wirusa.

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

Pfizer z lekiem na COVID-19. 89-procentowa skuteczność

"To wskazuje na potencjał nirmatrelwiru, by zachować silne antywirusowe działanie przeciwko omikronowi" - oznajmił koncern, podkreślając, że podobne wyniki uzyskano, badając skuteczność leku przeciwko wszystkim innym dotychczasowym wariantom koronawirusa.

Pfizer poinformował też, że nowe dane z badań klinicznych Paxlovidu potwierdziły 89-procentową ogólną skuteczność leku w zapobieganiu hospitalizacji i zgonom związanym z COVID-19 u pacjentów wysokiego ryzyka w przypadku podania leku w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów. W przypadku podania leku w ciągu pięciu dni skuteczność wyniosła 88 proc. Żaden z ponad 1000 pacjentów, którzy otrzymali lek, nie zmarł, podczas gdy w grupie, która otrzymała placebo, zanotowano 12 zgonów.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

40. rocznica stanu wojennegoRocznica wprowadzenia stanu wojennego. Duda: Polska cały czas boleje [ZDJĘCIA]

Lek firmy Pfizer przeciw COVID-19. 10-krotne zmniejszenie ładunku wirusa

Koncern poinformował jednocześnie o wstępnych wynikach z innego badania klinicznego Paxlovidu, przeprowadzonego wśród osób nienarażonych na podwyższone ryzyko komplikacji związanych z COVID-19. W tym badaniu szacowana skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji wyniosła 70 proc. Badanie nie osiągnęło założonego przez firmę celu wykazania konsekwentnego polepszenia symptomów przez cztery kolejne dni. Mimo to oba badania wykazały 10-krotne zmniejszenie ładunku wirusa w organizmie pacjentów w ciągu pięciu dni w porównaniu do grupy placebo.

Nowe obostrzenia. Jak zmienią się limity w miejscach publicznych. O czym musimy pamiętać [LISTA] - zdjęcie ilustracyjneNowe obostrzenia już od środy. Rozporządzenie ws. koronawirusa opublikowane

Już w listopadzie Pfizer wystąpił do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę na wprowadzenie Paxlovidu na rynek. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest do końca grudnia. Jeszcze przed nią prezydent USA Joe Biden zdecydował o kupnie 10 milionów zestawów pigułek Paxlovidu, które mają być udostępniane pacjentom za darmo.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP) osk/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: