Kraje Unii Europejskiej i Wielka Brytania odnotowały w ostatnich tygodniach rosnącą liczbę przypadków COVID-19 - informuje Bloomberg. Władze Zjednoczonego Królestwa przekazały, że nowy szczep omikron stanowi obecnie 20 proc. potwierdzonych przypadków w Anglii, podczas gdy szacunkowa liczba dziennych infekcji wynosi około 200 tys. W związku z pogarszającą się sytuację epidemiczną kolejne kraje decydują się na przywrócenie rygorów sanitarnych. Wiele wskazuje na to, że we Włoszech przedłużony zostanie stan wyjątkowy.
Jak przekazał portal thelocal.it, gabinet premiera Mario Draghiego we wtorek (14.12) zgodzi się na przedłużenie stanu wyjątkowego związanego z pandemią COVID-19, który miał wygasnąć z końcem roku. Włoskie media spekulują, że polityk poinformuje o tym po posiedzeniu rządu, a stan wyjątkowy, mimo że może trwać nie dłużej niż dwa lata, prawdopodobnie będzie obowiązywał do 31 marca 2022 roku.
Wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri w rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera" podkreślał, że przedłużenie obowiązujących we Włoszech przepisów, jest konieczne ze względu na sytuację w związku z czwartą falą epidemii, a także wzrostem liczby łóżek zajętych w szpitalach. Zaznaczał też, że obecne fala nie jest spowodowana przez omikron, a niemal całkowicie przez deltę.
Warto przypomnieć, że stan wyjątkowy we Włoszech został wprowadzony najwcześniej w Europie, czyli w styczniu 2020 roku, zaraz po wykryciu dwóch przypadków COVID-19 u turystów, którzy przybyli do kraju z chińskiego miasta Wuhan.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
We Włoszech poziom szczepień, który wynosi około 90 proc., pozwolił rządowi do tej pory uniknąć ekstremalnych środków sanitarnych w przeciwieństwie do innych krajów Europy, gdzie zostają wprowadzane nowe blokady lub obowiązek przyjęcia kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Od środy (15.12) w kraju ruszy również kampania szczepień dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat.
W praktyce wprowadzenie stanu wyjątkowego ma na celu umożliwienie władzom lokalnym i krajowym szybką reakcję na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną oraz wprowadzenie odpowiednich kroków sanitarnych, hamujących rozprzestrzenianie się wirusa.