Nowe obostrzenia już od środy. Rozporządzenie ws. koronawirusa opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane nowe rozporządzenie dot. epidemii koronawirusa. Oznacza to, że od 15 grudnia w Polsce będą obowiązywały kolejne restrykcje.
Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

We wtorek rząd przyjął nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń epidemicznych - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Po godz. 15:00 dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

"Nie widzę przeciwwskazań, aby przedsiębiorcy mogli wymagać certyfikatów covidowych"

Od środy klienci powinni okazać certyfikaty covidowe przed skorzystaniem z obiektu usługowego, "w przypadku osiągnięcia limitu". Wojciech Andrusiewicz mówił, że zgodnie z nowymi obostrzeniami epidemicznymi osoby bez tego dokumentu nie powinny być obsługiwane. Wskazał, że prawo do sprawdzania certyfikatów daje przedsiębiorcom nowe rozporządzenie epidemiczne przygotowane przez rząd.

- Co do przedsiębiorców i tego, czy mają prawa, czy nie mają prawa wymagać przedstawienia certyfikatu covidowego, w rozporządzeniu wskazano, że jeśli klient chce skorzystać z danego punktu czy to gastronomicznego, czy noclegowego, to na kliencie ciąży obowiązek przedstawienia certyfikatu. Jeśli go nie przedstawi, przedsiębiorca, czy to prowadzący restaurację, czy hotel, nie powinien takiej osoby wpuszczać. Jeżeli w Polsce właściciele klubów i dyskotek nie mają problemu z selekcjonowaniem swoich klientów pod kątem ubioru, to nie widzę przeciwwskazań, aby przedsiębiorcy mogli wymagać certyfikatów covidowych - powiedział na konferencji Wojciech Andrusiewicz.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wojciech AndrusiewiczPolka z omikronem przyleciała z Warszawy do Chin? Jest stanowisko MZ

Nowe obostrzenia:

  • od 15 grudnia - obowiązuje obniżenie limitu osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych - do 30 proc. (zaszczepieni nie wliczają się do limitu pod warunkiem, że przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe),
  • od 15 grudnia - zamknięcie dyskotek i innych miejsc do tańczenia,
  • od 15 grudnia - obowiązkowe testy dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),
  • od 15 grudnia - osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy
  • od 20 do 9 stycznia - nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich, przedszkola i żłobki będą otwarte.

"Wbrew obietnicom rządu (składanym na konferencjach) rozporządzenie nie zawiera możliwości otwarcia dyskotek na 31 grudnia i 1 stycznia. A więc stan prawny na teraz jest taki, że: SYLWESTER W KLUBIE JEST ROZPORZĄDZENIEM ZAKAZANY" - podkreślił dziennikarz Krzysztof Berenda.

Na wpis dziennikarza odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia. "Panie Redaktorze, zgodnie z deklaracją podczas konferencji obostrzeniowej, na sylwestra pojawi się możliwość "świętowania" w reżimie sanitarnym do 100 osób z limitami. Ten zapis pojawi się w kolejnej nowelizacji rozporządzenia. Podtrzymujemy zapowiedź" - wyjaśniono.

Rozporządzenie dostępne TUTAJ

Minuta ciszy w SejmieSejm uczcił minutą ciszy śmierć chorych na COVID. "Musimy się pokłonić"

 

Więcej o: