Polka z omikronem przyleciała z Warszawy do Chin, MZ potwierdza. "Już ze stuprocentową pewnością"

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zabrał głos w sprawie doniesień o Polce, która podróżowała z Warszawy do Chin i po przylocie - jak przekazały chińskie media - wykryto u niej wariant omikron. - Już ze stuprocentową pewnością, bo do tej pory wskazania płynące z Chin były niejednoznaczne, mamy potwierdzenie, że jest to zakażenie - przekazał.

Chińskie media poinformowały w poniedziałek wieczorem, powołując się na miejscowe władze, że 9 grudnia w Tiencinie wykryto zakażenie koronawirusem u osoby, która przybyła z zagranicy. Badania genetyczne wykazały, że jest to wariant omikron.

Wielka Brytania. "Możemy się spodziewać, że liczby dramatycznie wzrosną". Omikron rośnie w siłę

 Polka "pacjentką zero" z omnikronem w Chinach? MZ bada sprawę

Sprawę skomentował Wojciech Andrusiewicz. Po godzinie 11 potwierdził, że u zakażonej Polski wykryto wariant omikron. - Już ze stuprocentową pewnością, bo do tej pory wskazania płynące z Chin były niejednoznaczne, mamy potwierdzenie, że jest to zakażenie - powiedział, cytowany przez TVN 24. Jak dodał, zakażona przebywa w chińskim szpitalu na izolacji, nie ma objawów i jej życie nie jest zagrożone. - Jest to osoba nastoletnia, podróżująca wraz z matką do Chin - zaznaczył, dodając, że matka zakażonej "ma wynik ujemny" a "w całym samolocie poza jedną osobą z obsługi nie stwierdzono pozytywnego wyniku. - U tej na chwilę obecną nie ma potwierdzenia, czy to wariant omikron - sprecyzwał.

Przypomnijmy - Polka podróżowała liniami PLL LOT z Warszawy (LO93 do Tiencin). Zwróciliśmy się do LOT z prośbą o komentarz.

Wcześniej Andrusiewicz komentował, że "sytuacja jest niejednoznaczna".

- Kobieta przed wylotem z Polski 6 grudnia miała wykonany test PCR wykrywający zakażenia i wynik z 7 grudnia był negatywny. Po przylocie do Chin test wykonany 9 grudnia dał 10 grudnia wynik pozytywny. 13 grudnia sekwencjonowanie pokazało, że to wariant Omikron. Kolejny test wykonany 13 grudnia znów dał wynik negatywny - informował rzecznik MZ. - Sanepid podjął działania, jest w kontakcie z kobietą i jej rodziną - dodał.

Zakażona osoba nie miała gorączki i została zaklasyfikowana jako przypadek bezobjawowy - przekazał wcześniej  "Global Times", cytując dyrektora miejskiej komisji zdrowia w Tiencinie Gu Qinga. Jak dotąd nie potwierdzono infekcji Omikronem u żadnego innego pasażera samolotu z Warszawy. 

*

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, PAP

ktl/ mir/, red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: