Szczepienie przeciw COVID-19 stanowi ochronę przed ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby, a także ewentualnymi powikłaniami. Choć na początku epidemii koronawirusa dzieci chorowały znacznie rzadziej niż dorośli, wariant delta coraz częściej atakuje najmłodszych i jest dla nich niebezpieczny. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2021 roku na COVID-19 zachorowało ponad ćwierć miliona dzieci, a zmarło 21.
Oddziały covidowe dla dzieci są przepełnione, a rodzicom bardzo trudno jest poradzić sobie w warunkach domowych z dzieckiem zakażonym koronawirusem. Maluchy często mają bardzo wysoką gorączkę, w związku z czym potrzebują hospitalizacji. Lekarze ostrzegają rodziców - zakażenie u tak młodej osoby może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.
- Część młodych osób, dzieci także, u których dojdzie do zwłóknienia płuc, będą do końca życia mniejszymi lub większymi inwalidami oddechowymi. To jest dramatyczne - mówił "Faktom" TVN dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Aby uchronić dziecko przed ciężkimi skutkami zachorowania, możemy je zaszczepić. Decyzję o tym podejmuje rodzic małoletniego. Od 12 grudnia wystawiane są skierowania dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Do szczepienia zakwalifikować je musi lekarz. Dzieci dostają znacznie mniejszą niż dorośli dawkę szczepionki firmy Pfizer-BionTech (jedną trzecią dawki podawanej dorosłym czy nastolatkom), ale - jak wynika z badań - równie skuteczną. Wszystko wskazuje też na to, że szczepienia są dobrze tolerowane przez dzieci. Normalnym zjawiskiem jest jednak gorączka, uczucie zmęczenie czy bóle głowy w pierwszych dobach po przyjęciu preparatu.
Jak pisaliśmy, skierowania na szczepienia dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat wystawiane są automatycznie od 12 grudnia. 14 grudnia (wtorek) ruszy natomiast rejestracja na szczepienia. E-skierowanie można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta małoletniego. Szczepienia ruszą 16 grudnia (czwartek). Dzieciom zaleca się przyjęcie dwóch dawek preaparatu w odstępie co najmniej trzech tygodni. Zapisać małoletniego może rodzic lub jego opiekun prawny. Jak to zrobić? Dziecko zarejestrować możemy:
Przed szczepieniem należy wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Co ważne - będzie on dla lekarza podstawą decyzji o zezwoleniu na szczepienie danego dnia (w przypadku dzieci szczepienie nie może odbyć się bez tzw. pełnej kwalifikacji medycznej, sama ankieta nie wystarczy - "O kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat i 12-15 lat decyduje każdorazowo lekarz" - podaje MZ). Jeśli nie weźmiesz ze sobą kwestionariusza, otrzymasz dokument do wypełnienia w punkcie szczepień.
Co z dziećmi, które mają ciężkie zaburzenia odporności? Jak czytamy na pacjent.gov.pl, w takim przypadku zaleca się trzydawkowy schemat szczepienia - drugą dawką po co najmniej 21 dniach oraz trzecią (uzupełniającą) po co najmniej 28 dniach od drugiej. Mowa o dzieciach: