Czechy. Od marca obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 60 roku życia

Czeskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek rozporządzenie wprowadzające od 1 marca 2022 r. obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 60 roku życia i niektórych zawodów. Przepisy wydano na podstawie ustawy o ochronie zdrowia publicznego.

Poza seniorami obowiązkiem szczepień objęto pracowników służby zdrowia, także personel domów opieki społecznej oraz studentów i uczniów szkół medycznych. Nowy przepis dotyczy żołnierzy, także części rezerwistów, strażaków, w tym strażaków ochotników, policjantów, strażników miejskich, funkcjonariuszy tajnych służb oraz celników. Obowiązkiem szczepień objęci będą też pracownicy służby sanitarno-higienicznej.

Z tekstu rozporządzenia wynika, że 1 marca 2020 r. osoby starsze niż 60 lat oraz przedstawiciele niektórych zawodów już będą musiały być w pełni zaszczepione. Termin "pełne zaszczepienie" zakłada, że od drugiej dawki upłynęło minimum 14 dni.

Więcej informacji o koronawirusie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Czechy. Nowy rząd może odwołać rozporządzenie o obowiązku szczepień

Rozporządzenie wydał czeski minister zdrowia Adam Vojtiech, który razem z całym rządem Andreja Babisza podał się do dymisji i czeka na powołanie nowego gabinetu. Politycy tworzącego się centroprawicowego rządu Petra Fiali kilkakrotnie wypowiadali się przeciwko obowiązkowym szczepieniom w grupie wiekowej powyżej 60 roku życia i deklarowali, że nowy gabinet odwoła rozporządzenie. Ich przeciwnikiem jest kandydat na ministra zdrowia Vlastimil Valek, który szczepienia w grupach zawodowych akceptuję, pod warunkiem zgody ich samorządów.

Koronawirus we Francji (zdjęcie ilustracyjne)Francja. Nowy wariant koronawirusa odkryty w klinice w Marsylii

Według agencji CTK zakończone szczepienia ma 82 proc. osób, które ukończyły 60 lat. Tych, którzy nie przyjęli szczepionek, jest około pół miliona. Najwięcej zaszczepionych osób pracuje w służbie zdrowia, ponad 85 proc. zaszczepionych jest w czeskiej armii. Wśród policjantów i strażaków zaszczepienia są na poziomie 75 proc. Przedstawiciele szefostwa policji obawiają się, że kilka tysięcy funkcjonariuszy może zrezygnować ze służby.

W Czechach obowiązkowe szczepienia obejmują 11 chorób. Większość szczepionek podaje się w wieku dziecięcym.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zbigniew ZiobroZiobro o weryfikacji certyfikatów covidowych: Problem natury konstytucyjnej

Więcej o: