Święta za granicą? Sprawdź, co cię czeka jeśli zachorujesz na COVID-19

Święta Bożego Narodzenia niektórzy Polacy będą chcieli spędzić granicą. Zanim jednak zdecydujemy się opuścić kraj, warto zadbać o ubezpieczenie i sprawdzić kilka ważnych kwestii. Jeśli zachorujemy na COVID-19 i trafimy do szpitala, możemy słono zapłacić za hospitalizację. Jak się przed tym ustrzec?

Osoby planujące wyjazd za granicę na święta Bożego Narodzenia, powinny zadbać o swój komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo i wykupić odpowiednie ubezpieczenie. W przypadku zachorowania na COVID-19, koszty hospitalizacji mogą opiewać na ogromne kwoty. W takiej sytuacji znalazł się ojciec jednej z internautek, który musi zapłacić aż 1500 euro za jeden dzień w szpitalu. 

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Zagraniczny wyjazd na święta. Co jeśli zachorujesz na COVID?

"Bardzo ważne pytanie… Tata wyjechał do Hiszpanii w trasę z lawetą, zachorował na COVID i trafił do szpitala. Niestety nie jest ubezpieczony. Na tę chwilę ma rachunek na 1500 euro [ok. 7 tys. zł - red.], a to dopiero drugi dzień. Czy jest jakaś opcja ubezpieczenia go teraz? Te koszty leczenia przerastają nasz budżet. Proszę o pomoc, co w tej sytuacji możemy zrobić" - napisała jedna z internautek w mediach społecznościowych cytowana przez portal abczdrowie.pl

Jeśli już trafimy do szpitala za granicą, na wykupienie ubezpieczenia niestety jest zbyt późno. Żadna firma ubezpieczeniowa nie zgodziłaby się na podpisanie umowy z osobą, która jest hospitalizowana i wymaga leczenia - tłumaczył portalowi dr Łukasz Durajski, pediatra i specjalista medycyny podróży. 

Parlament Chile zdecydował. Małżeństwa jednopłciowe będą mogły adoptować dzieci. 'Miłość jest miłością' Chile. Małżeństwa jednopłciowe będą mogły adoptować dzieci

Warto pamiętać, że wysokie koszty pobytu w szpitalu czy wizyty u specjalisty za granicą, obowiązują nie tylko w przypadku zachorowania na COVID-19, ale też innych schorzeń czy nagłych wypadków. Jeśli nie chcemy wrócić z zagranicznego wyjazdu z kilkunastotysięcznym zadłużeniem, lepiej sprawdzić, jak się przed tym uchronić. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak ustrzec się przed wysokimi kosztami hospitalizacji za granicą? 

Aby nie płacić horrendalnych sum za ewentualny pobyt w szpitalu, powinniśmy jeszcze przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie oraz dokładnie przeanalizować umowę. Ważne, aby w została w niej uwzględniona kwestia ewentualnej hospitalizacji, a także jej czynnik sprawczy. Jeśli natomiast mowa o zachorowaniu na COVID-19, warto wprost zapytać ubezpieczyciela o to, jak wygląda kwestia ochrony i leczenia. 

- Bardzo ważne jest również zweryfikowanie limitów ochrony. Jeśli limit odpowiedzialności ubezpieczyciela będzie zbyt niski, pozostałe koszty ubezpieczony pokrywa na własną rękę - tłumaczył portalowi ekspert. 

Policja - zdjęcie ilustracyjne Jastrowie. Policjant uratował 3-miesięczne dziecko. "Nie czuje się bohaterem"

Jeśli wyjeżdżamy do jednego z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), możemy też wyrobić sobie kartę EKUZ. To "Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dokument unijny. Potwierdza on prawo do bezpłatnego leczenia  [w placówkach publicznych - red.] w każdym innym niż twoje państwie UE lub EFTA. EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny" - czytamy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta ta obejmuje leczenie niezbędne w przypadku zakażenia koronawirusem. Można ją założyć osobiście w dowolnym oddziale NFZ lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta. 

Zakres leczenie EKUZ jest ograniczony. Posiadając dokument, mamy prawo do leczenia: 

  • niezbędnego i nieplanowanego,
  • w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,
  • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i ty za nią zapłacisz).

Przed każdym wyjazdem powinniśmy też sprawdzić, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w danym kraju oraz jak zorganizowane są zasady opieki sanitarnej. Takie informacje znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub na stronie Ministerstwa Zdrowia kraju, do którego się wybieramy. 

Więcej o: