Zbigniew Ziobro o weryfikacji certyfikatów covidowych: Widzę tu problem natury konstytucyjnej

- Nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, bo jestem zwolennikiem wolności - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytany o obowiązek okazywania certyfikatów covidowych. Dodał, że widzi w tej sprawie problem natury konstytucyjnej.

Szef Ministerstwa Sprawiedliwości był pytany w piątek w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta" o propozycję wprowadzenia obowiązku okazywania zaświadczenia o teście lub sczepieniu przeciw COVID-19 przy wejściu do restauracji czy do kościoła. Minister zauważył, że przy poprzednich głosowaniach w Sejmie w sprawie tego typu rozwiązań Solidarna Polska w większości ich nie poparła.

Zbigniew Ziobro podkreślił przy tym, że jest zwolennikiem szczepień, ale widzi problem natury konstytucyjnej w sprawie obowiązku okazywania certyfikatów. - Ja nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, bo jestem zwolennikiem wolności - dodał.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Zbigniew Ziobro: W moim środowisku Solidarnej Polski są osoby, które się nie szczepią

Według ministra brakuje debaty na temat zalet i zagrożeń związanych ze szczepieniami. - Sądzę, że nie jest w pełni wykorzystany potencjał dotarcia do świadomości Polaków i skłonienia ich do podjęcia takich decyzji, które będą najlepsze w ich przekonaniu dla zdrowia i życia ich samych i ich bliższych - zaznaczył szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Jesteśmy za wolnością debaty i w moim środowisku Solidarnej Polski są osoby, które się nie szczepią. Chociaż dyskutujemy i ja je przekonuję, żeby podjęły inną decyzję. Ale podkreślam, że szanuję inny wybór i nie chce im tego narzucać - dodał Ziobro.

W poniedziałek posłowie Lewicy złożyli projekt ustawy, który zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień, obostrzenia dla niezaszczepionych, możliwość weryfikacji certyfikatów covidowych przez zakłady pracy oraz prawo pracowników do odmowy wykonywania obowiązków w sytuacji, kiedy w miejscu pracy nie jest im zapewnione bezpieczeństwo epidemiczne.

Autor: Mateusz Mikowski (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: