Austria wprowadzi obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Kara? Nawet do 3600 euro

Władze Austrii wprowadzą obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Za uchylenie się od obowiązku będzie groziła kara do 3600 euro. - Niestety, rząd nie zdołał osiągnąć wysokiego poziomu szczepień. Dlatego konieczne są obowiązkowe szczepienia, aby przerwać błędne koło - stwierdziła Pamela Rendi-Wagner przewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Austrii.
Zobacz wideo Ile może jeszcze potrwać pandemia koronawirusa?

Wprowadzone na początku listopada obostrzenia, m.in. ograniczenie dostępu do różnych miejsc publicznych dla osób niezaszczepionych, "zwiększyły chęć do szczepień, ale w niewystarczającym stopniu". Podczas czwartkowej (9 grudnia) konferencji minister zdrowia Wolfgang Mückstein i minister konstytucji Karoline Edtstadler przedstawili projekt ustawy o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19. Obowiązek ma wejść w życie 1 lutego 2022 roku.

- To smutna, ale konieczna konsekwencja dramatycznego wzrostu liczby zakażeń w ostatnim czasie - oświadczyli kanclerz Austrii Alexander Schallenberg, minister zdrowia Wolfgang Mueckstein oraz szef władz Tyrolu Guenther Platter i burmistrz Wiednia Michael Ludwig na spotkaniu w Pertisau am Achensee w Tyrolu. 

 

Więcej informacji ze świata oraz kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Władimir Putin podczas wideokonferencji z Joe BidenemJoe Biden i Władimir Putin rozmawiali on-line ponad dwie godziny [ZDJĘCIA]

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Kara do 3600 euro

Projekt ustawy o szczepieniach przeciw COVID-19 popierają grupy: ÖVP i Zieloni oraz opozycja SPÖ i NEOS, czyli większość. Po 10 stycznia prawdopodobnie zostanie ona przyjęta przez austriacki parlament, Radę Narodową. Jeśli tak się stanie, obowiązkowe szczepienia wejdą w życie na początku lutego 2022 roku.

Natomiast już od 15 marca przewidywane są grzywny dla obywateli odmawiających szczepienia - od początkowej kary 600 euro do nawet 3,6 tys. euro. Wysokość zależna jest od możliwości finansowych karanego. Zebrane w ten sposób pieniądze mają trafić do austriackich szpitali.

Jeśli organ kontrolujący proces szczepień wykryje, że osoba nie wypełnia swojego obowiązku, przed uiszczeniem opłaty chroni jedynie przyjęcie dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Ze wstępnych ustaleń rządu wynika, że ustawa będzie obowiązywać do końca stycznia 2024 roku. Jak poinformował minister zdrowia, obywatelom co kwartał będą wysyłane przypomnienia o konieczności zaszczepienia się do następnego, określonego przez lekarza, terminu lub o zgłoszeniu przyczyny wyjątku.

Austria. Kogo dotyczy obowiązkowe szczepienie przeciw COVID-19?

Obowiązkiem szczepień objęte są wszystkie osoby powyżej 14. roku życia. Od zasady istnieją odstępstwa m.in. dla kobiet w ciąży. Jednak minister zdrowia Wolfgang Mückstein podkreślił, że szczepienia są im "wyraźnie zalecane". Kolejny wyjątek stanowią tzw. ozdrowieńcy (przez 180 dni od dnia pozytywnego testu PCR) oraz "osoby, których nie można zaszczepić bez narażania życia lub zdrowia". Przyczyna wyjątku musi być potwierdzona zaświadczeniem lekarskim.

Więcej o: