Dr Szułdrzyński o antyszczepionkowcach: Egoistyczna tłuszcza wypiera zaszczepionych

- Segregację sanitarną to my już mamy. Rozwrzeszczana, bezmyślna, egoistyczna tłuszcza niezaszczepionych osób wypiera z miejsc publicznych, z komunikacji, a także z łóżek szpitalnych osoby, które się zaszczepiły - podkreślił Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze.

Należący do Rady Medycznej doktor Szułdrzyński w ostrych słowach odniósł się do osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19. Lekarz podkreślił, że duża liczba niezaszczepionych Polaków nie przyjmuje preparatu, ponieważ "nie ma powodu". 

Zobacz wideo Czy chce Pan być znowu premierem? Tusk: Mogę, ale nie muszę być

Członek Rady Medycznej: Tłuszcza niezaszczepionych osób wypiera z łóżek szpitalnych osoby, które się zaszczepiły

- Większość ludzi się nie szczepi, bo nie ma powodu, żeby się szczepić - powiedział podczas rozmowy z Onet.pl lekarz Konstanty Szułdrzyński. I dodał, że to samo tyczy się maseczek. - Nie noszą, bo nie muszą - skwitował. Ekspert zauważył, że informacje dotyczące szczepienia są niewystarczająco jednolite. 

Więcej na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl.

Podkreślił, że Rada Medyczna zaleca oddzielenie zaszczepionych od niezaszczepionych. - To się udało zrobić w wielu krajach Europy. Nie można stać się zakładnikiem mniejszości i pozwolić umierać tysiącom ludzi. Jednym z obowiązków państwa jest ochrona życia obywateli - wyjaśnił. Członek Rady Medycznej odniósł się również do często używanego w ostatnim czasie terminu segregacji sanitarnej. - Segregację sanitarną to my już mamy. Rozwrzeszczana, bezmyślna, egoistyczna tłuszcza niezaszczepionych osób wypiera z miejsc publicznych, z komunikacji, a także z łóżek szpitalnych osoby, które się zaszczepiły - podkreślił. 

Lekarz powiedział, że w jego ocenie rząd słucha Rady Medycznej. - Rządzący też mają swoje ograniczenia i myślę, że to jest silniejsze niż wskazania medyczne - powiedział. 

Rząd zapowiedział nowe obostrzenia od 15 grudnia - lista zmian 

Nowe obostrzenia zostały przedstawione podczas wtorkowej konferencji prasowej. Od 15 grudnia mniej osób będzie mogło przebywać w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach i obiektach sportowych - limit zmniejszy się do 30 proc. - do niego nie są wliczane osoby zaszczepione, jeśli okażą certyfikat covidowy. Z kolei w transporcie zbiorowym będzie mogło być zapełnionych 75 proc. miejsc.

Od 15 grudnia zostaną zamknięte dyskoteki, a między 20 grudnia a 9 stycznia uczniowie przejdą na naukę zdalną. Dodatkowo od 15 grudnia będzie obowiązywał test dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 oraz przylatujących do Polski spoza strefy Schengen. Między 31 grudnia a 1 stycznia wprowadzone zostaną dodatkowe limity w lokalach zamkniętych - przebywać w nich będzie mogło maksymalnie 100 osób.

Więcej o: