Kraska podał nowe dane. Nie żyją 562 osoby chore na COVID-19. "To mnie najbardziej martwi"

W ciągu doby wykryto 27 458 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Waldemar Kraska. Jak przekazał wiceminister zdrowia, zmarły 562 osoby chore na COVID-19. - To mnie najbardziej martwi - powiedział.
Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia Wybierz serwis

- Ostatnia doba jest porównywalna do czwartku tydzień temu. To jest 27 458 przypadków, około 100 przypadków więcej niż tydzień temu, czyli pokazuje to, że osiągnęliśmy pewną stabilizację - przekazał na antenie radiowej Jedynki Waldemar Kraska. - To, co mnie najbardziej martwi to liczba osób, które przegrywają walkę z COVID-19. Wczoraj takich osób było 562. To 562 osoby niepotrzebnie zmarły - dodał wiceminister zdrowia i zaapelował, aby się szczepić.

Waldemar Kraska podkreślił, że, jego zdaniem, w Polsce aktualnie zmagamy się ze szczytem czwartej fali. - Jak wielu ekspertów podkreślało, szczyt to może być nie jednorazowy pik, tylko może utrzymywać się kilkanaście dni na takim poziomie. Ale mamy sygnały z wielu województw, że liczba zakażeń spada - powiedział i dodał, że chodzi o województwa podlaskie, lubelskie, mazowieckie i podkarpackie.

- Widzimy, że czwarta fala hamuje, ale jeszcze przed nami okres, że z tej dużej liczby zakażeń dużo osób trafia do szpitali. To są ponad 23 tys. pacjentów hospitalizowanych. To są pacjenci, którzy, jak określają lekarze, najczęściej w stanie dość poważnym, którzy trafiają bezpośrednio pod tlenoterapię - stwierdził, apelując o szybsze zgłaszanie się do szpitali.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Gerard Wolski - walczył z obostrzeniami, teraz ma przesłanie z oddziału covidowego. 'Dziesięć dni podróży ku bramom piekieł'Walczył z obostrzeniami, a teraz z COVID-19. "Wiecie, kiedy zmienicie zdanie?"

Rząd wprowadza nowe obostrzenia

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska ogłosili, że rząd wprowadza nowe restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Oto one:

  • od 15 grudnia - obniżenie limitu osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych - do 30 proc. (zaszczepieni nie wliczają się do limitu pod warunkiem, że przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe),
  • od 15 grudnia - ograniczenie w transporcie zbiorowym do 75 proc.,
  • od 15 grudnia - zamknięcie dyskotek i innych miejsc do tańczenia,
  • 31 grudnia i 1 stycznia - ograniczenie w lokalach zamkniętych do 100 osób,
  • od 15 grudnia - obowiązkowe testy dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),
  • od 15 grudnia - osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy
  • od 20 do 9 stycznia - nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich, przedszkola i żłobki będą otwarte,
  • od 1 marca obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli, medyków i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Szczepienia przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjnePfizer: Trzy dawki naszej szczepionki chronią przed wariantem omikron

Więcej o: