"Obowiązek szczepień jest czym innym niż przymus". Wicerzecznik PiS tłumaczy wpis MZ

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że "obowiązek" szczepień przeciw COVID-19 dla wybranych grup zawodowych nie oznacza "przymusu". Wyjaśnienia różnic w tej kwestii podjął się wicerzecznik PiS Radosław Fogiel w TVN 24.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o planach wprowadzenia od 1 marca 2022 r. obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli, medyków i pracowników służb mundurowych. Po konferencji resortu pojawiły się głosy o przymusie szczepień dla wymienionych grup zawodowych. MZ zareagowało na te opinie na Twitterze.

Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

"W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Ministerstwa Zdrowia, wyjaśniamy, że obowiązek szczepień jest czym innym niż przymus szczepień. Nikt nie wprowadza przymusu szczepień" - przekonywał resort.

Radosław Fogiel: "Przymus państwa jest czymś innym, a obowiązek szczepień istnieje już dzisiaj"

Do tweeta odniósł się wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, w "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN 24. Pytany o to, czym różni się obowiązek od przymusu, odparł, że "przymus państwa jest czymś innym, a obowiązek szczepień istnieje już dzisiaj". - Na przykład lekarze mają obowiązek szczepienia się na żółtaczkę szczepienną typu B. I to jest kwestia rozszerzenia tego obowiązku - tłumaczył. - Płacenie podatków to jest obowiązek. Jest też na przykład obowiązek szkolny. Jeżeli dobrze rozumiem ten wpis, bo nie jestem pracownikiem Ministerstwa Zdrowia, chodzi tutaj o wskazanie, że nie mamy tutaj do czynienia z żadną sytuacją, która do tej pory nie miała miejsca w polskim prawie - dodał.

Więcej informacji o pandemii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Koronawirus w Polsce. Aktualne dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 28 542  nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 188 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 404 osoby. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach śląskim - 4234, i mazowieckim - 4035. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 3 732 589 zakażeń. Zmarło 86 796 osób.

Minionej doby wykonano ponad 211 tys. szczepień przeciwko COVID-19. Do tej pory w Polsce podano w sumie 43 277 210 dawek szczepionek. W pełni zaszczepionych jest ponad 20,5 miliona osób. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 115 tys. testów na koronawirusa.

Więcej o: