Certyfikaty covidowe będą ważne krócej? KE wskazuje na "słabnącą ochronę po szczepieniu"

Komisja Europejska w ciągu najbliższych dni przedstawi rozwiązanie problemu związanego z certyfikatami covidowymi wydanymi osobom zaszczepionym szczepionką Johnson&Johnson. Bruksela chce, by wszystkie certyfikaty covidowe obowiązywały krócej - dziewięć miesięcy zamiast roku. Zwraca uwagę na słabnącą ochronę po szczepieniu.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze, że sprawa unijnych certyfikatów covidowych po dawce przypominającej dla osób zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson powinna zostać rozwiązana do końca tygodnia. Minister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał w tej sprawie z unijną komisarz zdrowia Stellą Kyriakides.

- Komisarz obiecała mi, że jeszcze w tym tygodniu przedstawi propozycję, jak poprawić system - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

KE chce skrócić ważność certyfikatów covidowych? Bruksela proponuje dziewięć miesięcy

Tymczasem Komisja Europejska zwraca uwagę na słabnącą ochronę po szczepieniu, a co za tym idzie, dąży do skrócenia ważności certyfikatu covidowego. Dokument ten do tej pory ułatwiał podróżowanie, a w niektórych krajach umożliwiał funkcjonowanie jak sprzed pandemii.

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zauważa, że w 25 państwach Unii Europejskiej został potwierdzony najnowszy wariant koronawirusa - omikron. Bruksela zaleca przyspieszenie akcji szczepień ze względu na zakaźność najnowszego wariantu koronawirusa. Jak podaje "Rzeczpospolita", przy takich odmianach wskaźnik zaszczepienia musi wynosić więcej niż 66 proc., a w Polsce wynosi on obecnie 47,16 procent.

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Obecnie certyfikaty covidowe, które można zdobyć po pełnym zaszczepieniu się, obowiązują przez rok. Bruksela chce jednak skrócić ich ważność do dziewięciu miesięcy. Mimo ostrzeżeń, wielu ministrów, inne kraje opowiadają się za tym, by ważność certyfikatów covidowych była jeszcze krótsza.

Omikron groźniejszy od delty? Dr Fauci zabiera głos

Doktor Anthony Fauci, główny doradca prezydenta USA ds. medycznych, w rozmowie z AFP poinformował, że jest "prawie pewne", że omikron nie wywołuje poważniejszych objawów choroby COVID-19 niż wariant delta. Dodał, że "są nawet pewne oznaki, że może być mniej dotkliwy".

Minister zdrowia w rządzie PiS Adam Niedzielski (online, z Brukseli), oraz główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka i wiceminister Waldemar Kraska zapowiadają zmiany w koronawirusowych obostrzeniach. Warszawa, Ministerstwo Zdrowia, 7 grudnia 2021Onet: Rząd rozważa m.in. naukę zdalną dla niezaszczepionych

- Myślę, że czekanie na wyniki badań w Republice Południowej Afryki zajmie nam kolejne dwa tygodnie, a kiedy będziemy mieli więcej infekcji w pozostałej części świata, możemy potrzebować jeszcze więcej czasu, zanim poznamy rzeczywisty poziom zagrożenia - powiedział dr Fauci, który zwrócił uwagę, że wyników badań nie powinno się nadinterpretować, gdyż ludność tego kraju jest bardzo młoda, a jak wiadomo, u osób starszych dochodzi do cięższego przebiegu choroby COVID-19. Dodał, że omikron jest jednak "wyraźnie wysoce zaraźliwy", prawdopodobnie bardziej niż delta.

Więcej o: