Koronawirus w Polsce. Wojciech Andrusiewicz podał nowe dane. "Niestety dużo zgonów"

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przedstawił w środę rano najnowsze dane dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. Jak przyznał, "zgonów jest podobna liczba jak w poprzednim tygodniu" - a wówczas odnotowano ich aż 570. Z jego słów wynika, że "mamy spadek zakażeń tydzień do tygodnia" o około 2 proc.

Wojciech Andrusiewicz powiedział w środę 8 grudnia, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu ostatniej doby wynosi "w granicach 28,5 tys. zakażeń". Przyznał jednocześnie, że liczba zgonów jest podobna do tej z 1 grudnia, gdy zmarło 570 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.  

- Nadal utrzymujemy się na szczycie zakażeń. Niestety, duża liczba zgonów to nadal pokłosie niezaszczepienia. Dwie trzecie osób to niezaszczepieni, którzy nie radzą sobie z COVID-19 - dodał rzecznik MZ w rozmowie z Polsat News

Tydzień temu, czyli 1 grudnia, odnotowano najwyższą liczbę potwierdzonych zakażeń koronawirusem w czasie IV fali. Ministerstwo Zdrowia poinformowało wówczas o 29 064 nowych przypadkach.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir Putin podczas wideokonferencji z Joe Bidenem Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali on-line ponad dwie godziny [ZDJĘCIA]

Nowe obostrzenia. O jakich zasadach trzeba będzie pamiętać? Lista restrykcji

We wtorek 7 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 366 zakażeniach i 504 zgonach. Tego samego dnia przedstawiciele resortu ogłosili, że zamierzają wprowadzić nowe obostrzenia. Poniżej prezentujemy ich listę, opublikowaną na stronie internetowej rządu.

Nowe limity osób od 15 grudnia

  • transport zbiorowy - maksymalnie 75 proc. obłożenia
  • restauracje, bary i hotele - maksymalnie 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
  • kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne - maksymalnie 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)
  • Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Nauka zdalna

  • Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.
  • Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

Zamknięte kluby i dyskoteki

  • Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Obowiązkowe testy na koronawirusa

  • Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.
  • Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Minister zdrowia w rządzie PiS Adam Niedzielski (online, z Brukseli), oraz główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka i wiceminister Waldemar Kraska zapowiadają zmiany w koronawirusowych obostrzeniach. Warszawa, Ministerstwo Zdrowia, 7 grudnia 2021 Onet: Rząd rozważa m.in. naukę zdalną dla niezaszczepionych

Więcej o: