Dr Fauci: Jest prawie pewne, że omikron nie jest groźniejszy niż delta

Jest "prawie pewne", że nowy wariant koronawirusa omikron nie wywołuje poważniejszych objawów choroby COVID-19 niż wariant delta - powiedział we wtorek główny doradca prezydenta USA ds. medycznych dr Anthony Fauci w wywiadzie dla AFP.

- Jest prawie pewne, że [omikron - red.] nie jest groźniejszy niż delta. Są nawet pewne oznaki, że może być mniej dotkliwy - powiedział Fauci w rozmowie telefonicznej z AFP. 

- Myślę, że czekanie na wyniki badań w Republice Południowej Afryki zajmie nam kolejne dwa tygodnie, a kiedy będziemy mieli więcej infekcji w pozostałej części świata, możemy potrzebować jeszcze więcej czasu, zanim poznamy rzeczywisty poziom zagrożenia - wyjaśnił dr Fauci.

Ostrzegł, że dane pochodzące z RPA nie powinny być nadinterpretowane, ponieważ ludność tego kraju jest bardzo młoda. Zaznaczył jednak, że nowy wariant, mimo wszystko, jest "wyraźnie wysoce zaraźliwy", prawdopodobnie bardziej niż delta. 

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Władimir Putin podczas wideokonferencji z Joe BidenemJoe Biden i Władimir Putin rozmawiali on-line ponad dwie godziny [ZDJĘCIA]

Badanie: koktajl przeciwciał sotrovimab skuteczny w walce przeciw wszystkim mutacjom omikrona

Według wstępnych badań koktajl przeciwciał sotrovimab jest skuteczny w walce przeciw wszystkim mutacjom omikrona - poinformowali we wtorek producenci leku GlaxoSmithKline (GSK) i Vir Biotechnology. Peparat działa przeciwko wszystkim 37 dotychczas zidentyfikowanym mutacjom omikrona - przekazało GSK we wtorkowym oświadczeniu na stronie.

"Wstępne badania wykazały, że nasz koktajl przeciwciał jest skuteczny przeciw najnowszemu wariantowi omikron, jak również wszystkim pozostałym wariantom zdefiniowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako niepokojące (VoC - Variant of Concern)" - oświadczył szef pionu badawczego GSK Hal Barron.

Londyn podczas pandemiiNaukowcy zidentyfikowali nową wersję omikronu. Jest "niewidzialna"

Preparat występujący pod nazwą Xevudy jest obecnie dopuszczony do użycia w nagłych przypadkach m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Sotrovimab to eksperymentalne przeciwciało monoklonalne przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Badania kliniczne wykazały, że może ono zarówno uniemożliwiać wnikanie wirusa do zdrowych komórek, jak i usuwać zakażone komórki. 

Autorzy: ska/ tebe/ zm/ ap (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: