Kraska: Od 15 grudnia obowiązkowe testy dla członków rodzin chorych na COVID-19. Również zaszczepionych

Od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Również od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc.
Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Na środowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia poinformował o nowych obostrzeniach w związku z epidemią COVID-19. Waldemar Kraska przekazał, że od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc.

Również od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy. - To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona - dodał wiceminister Kraska.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie obostrzenia jeszcze wprowadza rząd?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od 15 grudnia obniżony zostanie limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. Rząd zdecydował też, że od 20 do 23 grudnia i po świętach uczniowie będą uczyć się zdalnie. Z zapowiedzi Adama Niedzielskiego wynika, że dzieci wrócą do szkoły 9 stycznia.

- Również w tym okresie do początku stycznia wprowadzimy rozwiązania ograniczające aktywność i możliwość prowadzenia klubów, dyskotek i innych tego typu imprez z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. Waldemar Kraska dodał, że miejsca do tańczenia będą zamknięte od 15 grudnia.

Wprowadzone zostaną również zmiany dot. testowania. Ze słów Niedzielskiego wynika, że każdy pracownik będzie miał prawo do wykonania darmowego testu na COVID-19. - Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie się można na taki test zapisać, wybierając opcję "test pracowniczy" - mówił Niedzielski. 

Autorki: Aleksandra Rebelińska, Klaudia Torchała/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: