Ministerstwo Zdrowia: Sprawa certyfikatów covidowych powinna być załatwiona do końca tygodnia

Sprawa unijnych certyfikatów covidowych po dawce przypominającej dla osób zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson powinna być rozwiązana do końca tygodnia - przekazało we wtorek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia po spotkaniu szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego z unijną komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellą Kyriakides.

Resort podał, że minister zdrowia Adam Niedzielski podczas posiedzenia EPSCO (Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów - PAP) rozmawiał z Kyriakides o certyfikatach covidowych po dawce przypominającej dla szczepionych J&J.

Ministerstwo Zdrowia. Problem z certyfikatami covidowymi ma zostać rozwiązany

"Padło zapewnienie, że do końca tygodnia ma być wypracowana propozycja rozwiązania problemu" - napisał resort na Twitterze.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia poinformowała, że wstrzymano wystawienie certyfikatów szczepień po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson. Zapewniło, że nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni. Problem powstał we wszystkich państwach unijnych, bo system odczytuje dawkę przypominającą jako drugą i obowiązuje dwutygodniowy okres, po którym dokument nabiera ważności.

Przeczytaj więcej o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

Virus Outbreak NetherlandsProtest w Rotterdamie. Policja oddała strzały, w centrum stan wyjątkowy [ZDJĘCIA]

Unijny certyfikat covidowy. Będzie można go pobrać za pomocą IKP

Centrum e-Zdrowia w piątek doprecyzowało, że tworzenie certyfikatów covidowych dla osób zaszczepionych dawką przypominającą bez względu na szczepienie z cyklu podstawowego (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, J&J) zostało wstrzymane faktycznie od 3 grudnia na 14 dni. Do tego czasu osoby zaszczepione pełną dawką mogą posługiwać się dotychczasowym certyfikatem, który nadal jest ważny. Zaznaczyło, że pacjent po szczepieniu dawką przypominającą na życzenie powinien otrzymać certyfikat covidowy ze szczepienia podstawowego. Zachęciło też do tego, aby wszystkie osoby, które udają się na szczepienie dawką przypominającą, pobrały wcześniej swój dotychczasowy unijny certyfikat covidowy z Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl).

Choinkowa bombka przedstawiająca Mikołaja w maseczce (zdjęcie ilustracyjne)Nowe obostrzenia. Wśród nich okresowy powrót do nauki zdalnej [LISTA]

Zapewniło też, że w ciągu dwóch tygodni uruchomiona powinna być na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) funkcjonalności pozwalającej na pobranie certyfikatu zarówno dla pełnego szczepienia podstawowego, jak też dla dawki przypominającej.

Autorzy tor/ joz (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: