USA. Szpitale w Massachusetts zwalniają pracowników niezaszczepionych przeciw COVID-19

Sieć szpitali w Massachusetts UMass Memorial Health zwolniła ponad 200 osób, które odmówiły zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. Podobną decyzję podjęły inne szpitale - poinformowały w poniedziałek amerykańskie media.
Zobacz wideo Co jest największym problemem PiS? Prof. Marciniak: Zdecydowanie inflacja

Mass Memorial ma główną siedzibę w Worcester. Zatrudnia około 15 tys. pracowników i prowadzi kilka szpitali w centralnym Massachusetts. Władze szpitala ogłosiły latem obowiązek zaszczepienia lub okazania uzasadnionego zwolnienia z tego obowiązku w terminie wyznaczonym na 1 listopada.

"Mieliśmy szczerą nadzieję, że wszyscy dostaną szczepionkę i pozostaną w UMass Memorial, ale jako organizacja opieki zdrowotnej musimy chronić naszych pacjentów i osoby świadczące usługi" - głosi oficjalne oświadczenie sieci szpitali cytowane przez NBC.

Massachusetts. Szpitale zwalniają niezaszczepionych lub wysyłają ich na urlop

NBC zwraca uwagę, że niemal wszystkie szpitale w Massachusetts ogłosiły obowiązek szczepień dla pracowników w konkretnych terminach. Opierający się zarządzeniu są zwalniani lub kierowani na bezpłatne urlopy. Sieć szpitali Southcoast Health zwolniła 216 pracowników - zauważył "Herald News". 102 osoby wysłano na bezpłatny urlop. Niektóre z nich powróciły do pracy po okazaniu dowodu pobrania pierwszej dawki szczepionki.

"Będą regularnie testowani aż do momentu, gdy zostaną w pełni zaszczepieni" - wyjaśniła rzeczniczka Southcoast Health, Katie Cox dodając, że kolejnych 151 pracowników, których zwolniono z wymogu szczepień ze względów religijnych lub medycznych, również będzie poddawanych systematycznym testom.

Zdjęcia z granicy rosyjsko-ukraińskiej, 5 grudnia 2021 r.Coraz więcej rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą. Nowe zdjęcia satelitarne

Sąd Najwyższy USA oddalił apelację

AP podała, że Sąd Najwyższy USA oddalił apelację pracowników największego systemu szpitalnego w Massachusetts, Mass General Brigham, który zatrudnia łącznie 80 tys. osób. Sprzeciwiali się szczepieniom z powodów religijnych.

Adwokaci odmawiających przyjęcia szczepionki pracowników przyznali, że sześciu zostało zwolnionych, jeden zrezygnował, a inny zaszczepił się, aby utrzymać zatrudnienie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Piotr MüllerNowe obostrzenia. Piotr Müller: Będą decyzje ograniczające mobilność

Więcej o: