Nowe obostrzenia na święta? Rada Medyczna: "Nie konsultowano ich z nami". "Coś będzie zaostrzone, żeby nie było"

Nie konsultowano z nami zmian w obostrzeniach, które mają być ogłoszone dziś bądź jutro i dotyczyć okresu świątecznego - powiedział PAP dr Konstanty Szułdrzyński z Rady Medycznej przy premierze. Przyznał, że nie spodziewa się przełomu, a raczej kosmetycznych ruchów. Jednocześnie ma nadzieję na wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla określonych grup zawodowych.

- Nikt z nami nie rozmawiał w sprawie zmian w obostrzeniach, które zostały zapowiedziane. Coś będzie pewnie zaostrzone, żeby nie było, że nic się nie zrobiło - powiedział w rozmowie z PAP dr Szułdrzyński. - Nie spodziewam się takiego przełomu, który przywróciłby nas na tory racjonalności - dodał.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19? "Jeżeli szkoły mają funkcjonować..."

W jego ocenie będą to "kosmetyczne zmiany w obrębie znanych już mechanizmów". - Jest jednak szansa, że zostanie wprowadzona obowiązkowość szczepień w niektórych grupach zawodowych. Powinno to dotyczyć pracowników systemu ochrony zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych. Nasza rekomendacja w tej sprawie była wydana jeszcze przed początkiem jesiennej fali zakażeń - przypomniał ekspert. Jego zdaniem byłby to krok w dobrym kierunku.

- Jeżeli szkoły mają funkcjonować, a doskonale wiemy, jak ważne jest to dla dzieci, to trzeba zaszczepić nauczycieli. Chyba że ktoś ma lepszy pomysł niż szczepienia. Przyznam się jednak, że nie słyszałem" - wskazał.

Tadeusz Rydzyk i znaczek upamiętniający 30-lecie powstania radia Maryja30. urodziny Radia Maryja. Poczta Polska wyemitowała znaczek i kopertę

W obrębie innych obostrzeń dr Szułdrzyński nie spodziewa się niczego, co zmieniłoby sytuację. - Z limitu 50 proc. obłożenia, który nie jest respektowany, bo nie ma odpowiedniej podstawy prawnej, zejdziemy np. do limitu 30 proc., który również nie będzie respektowany - podsumował. 

Autor: Tomasz Więcławski (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Protest antyszczepionkowcowAntyszczepionkowcy grożą samorządowcom śmiercią. "Są jak terroryści"

Więcej o: