Nowy Jork. Pracownicy sektora prywatnego będą musieli zaszczepić się przeciwko COVID-19

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zarządził w poniedziałek obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników sektora prywatnego w mieście. Decyzja wchodzi w życie od 27 grudnia. Jest to pierwsze w USA tego rodzaju zarządzenie w stosunku do firm prywatnych.

Burmistrz zapowiedział także kilka innych wymogów. Uzasadniał, że są niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa nowojorczyków w obliczu pojawienia się nowego wariantu COVID-19, omikronu.

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

Burmistrz Nowego Jorku: Szczepienia są centralną bronią przeciwko koronawirusowi

- Wiemy, że omikron jest tutaj. […] Musimy założyć, że się rozpowszechni. Musimy założyć, że będzie to dla nas prawdziwe wyzwanie - podkreślił de Blasio w telewizji MSNBC.

Nazwał szczepienia "centralną bronią" przeciwko koronawirusowi. Jego zdaniem będzie można dzięki temu uniknąć wprowadzania innych uciążliwych restrykcji.

- To jest największy kryzys w historii Nowego Jorku. Nie możemy pozwolić, aby się COVID-19 ponownie wdarł przez drzwi - oświadczył burmistrz.

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

 Nowy Jork. Pracownicy sektora prywatnego muszą zaszczepić się przeciwko COVID-19

Obowiązek szczepień dla sektora prywatnego ma wejść w życie od 27 grudnia. Będzie to kilka dni przed zakończeniem drugiej, ostatniej kadencji de Blasio na stanowisku burmistrza, która upływa 31 grudnia.

Jednocześnie zaanonsował on kilka innych zarządzeń w związku z zagrożeniem omikronem. Miasto rozszerzy obowiązek szczepień w zamkniętych pomieszczeniach restauracji, barów, klubów fitness i w salach zabaw dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Wymóg będzie obowiązywał od 14 grudnia.

Począwszy od 27 grudnia od wszystkich pracowników i klientów placówek gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, w klubach fitness i ośrodkach rozrywki wymagane będzie przedstawienie świadectwa otrzymania dwóch dawek szczepionki, zamiast - jak dotychczas - jednej.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Według lokalnego radia 1010 WINS de Blasio poinformował również, że miasto rozszerza obowiązek przyjęcia jednej dawki szczepionki na uczestników "zajęć pozalekcyjnych wysokiego ryzyka" np. w zespołach muzycznych i sportowych dla dzieci w wieku 5 lat i starszych. Wymóg, który wcześniej dotyczył tylko dzieci od 12. roku życia, zaczyna obowiązywać od 14 grudnia.

Miejski komisarz ds. zdrowia, dr Dave Chokshi, ostrzegł, że w ostatnich tygodniach liczba przypadków koronawirusa zwiększyła się z powodu wariantu delta.

- Od ostatniego, niskiego poziomu na początku listopada wzrosły ponad dwukrotnie. Zwiększyły się w każdej dzielnicy i każdej grupie wiekowej - zauważył Chokshi, dodając, że miasto musi być "jeszcze bardziej nieugięte niż wirus".

O opinię na temat nowych posunięć de Blasio 1010 WINS poprosiła Evana Thiesa, rzecznika obejmującego od 1 stycznia funkcję burmistrza Erica Adamsa.

- Burmistrz-elekt oceni […] strategię dotyczącą Covid, gdy będzie na stanowisku. Dokona ustaleń w oparciu o naukę, skuteczność i porady specjalistów ds. zdrowia - oznajmił Thies.

Autorzy: ad/ mal (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

&Wybory prezydenckie 2020 pierwsza turaPolacy na "tak" ws. certyfikatów covidowych. Wskazali, gdzie powinny obowiązywać

Więcej o: