Nowe obostrzenia. Obowiązek szczepień dla niektórych grup, nowe limity i zmiany ws. nauki zdalnej [LISTA]

Minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceszef resortu Waldemar Kraska ogłosili, jakie obostrzenia będą nas obowiązywać w grudniu 2021 roku. Na jakie kroki zdecydował się rząd?

O tym, że obostrzenia zostaną zaostrzone, premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek 6 grudnia. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej ogłosił, że restrykcje na okres świąteczny są już przygotowane, ale zostaną ogłoszone 7 lub 8 grudnia. 

- Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce. [...] Stan rzeczy przedstawia się niedobrze, bardzo niedobrze, mamy dużo zgonów. To zgony przede wszystkim osób niezaszczepionych. Ważne jest to byśmy się szczepili, będzie wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień - mówił Morawiecki.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przebiega IV fala COVID-19? Dr Szułdrzyński: Przesuwa się ona na zachód Polski

Nowe obostrzenia. Jakie rozwiązania wprowadza rząd? Lista

  • od 15 grudnia - obniżenie limitu osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych - do 30 proc. (zaszczepieni nie wliczają się do limitu pod warunkiem, że przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe),
  • od 15 grudnia - ograniczenie w transporcie zbiorowym do 75 proc.,
  • od 15 grudnia - zamknięcie dyskotek i innych miejsc do tańczenia,
  • 31 grudnia i 1 stycznia - ograniczenie w lokalach zamkniętych do 100 osób,
  • od 15 grudnia - obowiązkowe testy dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),
  • od 15 grudnia - osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy
  • od 20 do 9 stycznia - nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich, przedszkola i żłobki będą otwarte,
  • od 1 marca obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli, medyków i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Szczegóły dotyczące restrykcji zostały ogłoszone podczas wtorkowej konferencji prasowej, która rozpoczęła się po godzinie 13. Adam Niedzielski stwierdził, że liczba zakażeń jest stabilna, ale sytuacja epidemiczna w poszczególnych częściach kraju jest różna. Podkreślił też, że sprawę komplikuje nowy wariant koronawirusa, czyli omikron. 

Adam Niedzielski ogłosił, że czekają nas zmiany w kilku obszarach. Powiedział, że stworzony został projekt ustawy, który mówi o weryfikacji szczepień pracowników. Ma on gwarantować darmowe testy na obecność koronawirusa. Jego ostateczny kształt jest jeszcze negocjowany. 

Minister zdrowia mówił także o wprowadzeniu obowiązku szczepień dla kilku grup zawodowych. Od 1 marca taki obowiązek będzie spoczywał na nauczycielach, medykach i funkcjonariuszach służb mundurowych. 

Nowe obostrzenia. Adam Niedzielski mówił m.in. o szkołach

Trzecim tematem, jaki poruszył Adam Niedzielski, są obostrzenia. Polityk powiedział, że rząd zmienia zasady dotyczące weryfikacji certyfikatów covidowych. Limity, które obowiązują, mają zostać obniżone. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska doprecyzował, że od 15 grudnia obniżony zostanie limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. Tego samego dnia zostanie wprowadzony nowy limit w transporcie zbiorowym - do 75 proc.. 

- Najważniejsze jest to, że żeby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia mówił także o szkołach. Rząd zdecydował, że od 20 do 23 grudnia i po świętach uczniowie będą uczyć się zdalnie. Z zapowiedzi Adama Niedzielskiego wynika, że dzieci wrócą do szkoły 9 stycznia.

Wprowadzone zostaną również zmiany dot. testowania. Ze słów Niedzielskiego wynika, że każdy pracownik będzie miał prawo do wykonania darmowego testu na COVID-19. - Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie się można na taki test zapisać, wybierając opcję "test pracowniczy" - mówił Niedzielski. 

- Również w tym okresie do początku stycznia wprowadzimy rozwiązania ograniczające aktywność i możliwość prowadzenia klubów, dyskotek i innych tego typu imprez z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego - stwierdził minister. Waldemar Kraska dodał, że miejsca do tańczenia będą zamknięte od 15 grudnia. 

Więcej o: