Polacy na "tak" ws. certyfikatów covidowych. Wskazali, gdzie powinny obowiązywać [SONDAŻ]

Ponad połowa Polaków popiera obowiązkowe certyfikaty covidowe przy wejściu do restauracji, sklepów, placówek kulturalnych, zakładów pracy czy kościołów - tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys.
Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", 56,6 proc. respondentów uważa, że certyfikaty covidowe, które potwierdzają szczepienie, powinny być obowiązkowe przy wejściu do sklepów i galerii handlowych. Przeciwnego zdania jest 41,5 proc. Z kolei 58,7 proc. ankietowanych twierdzi, że dokument ten powinien obowiązywać przy wejściu do barów i restauracji. Inne zdanie na temat wprowadzania takiego rozwiązania ma 38 proc. badanych.

Jeszcze więcej, bo 59,9 proc. respondentów, uważa, że certyfikaty covidowe powinny obowiązywać w kinach i teatrach, a 62,4 proc. twierdzi, że dokument ten powinien być obowiązkowy w muzeach, galeriach sztuki i na koncertach. Podobnego zdania w kontekście obowiązywania certyfikatów covidowych w zakładach pracy i kościołach jest 54,3 proc.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony w dniach 3-4 grudnia 2021 roku na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą CATI.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe obostrzenia covidowe w Polsce

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - omikronu - od środy 1 grudnia w Polsce obowiązują zaostrzone restrykcje epidemiczne.

Zgodnie z rozporządzeniem wydany został m.in. zakaz lotów do niektórych państw afrykańskich. Osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen obejmowane są natomiast wydłużoną do 14 dni kwarantanną. 

Zmniejszone zostały też limity osób w miejscach publicznych, takich jak m.in. siłownie, muzea, galerie sztuki, centra handlowe, hotele, kina. W zgromadzeniach i uroczystościach udział wziąć może 100 osób (do tej pory limit wynosił 150 osób). Do limitów nie zaliczają się osoby zaszczepione. 

Pełna lista obostrzeń dostępna w poniższym tekście:

Więcej o: