Nowe obostrzenia. Nieoficjalnie: rz康 wprowadzi obowi您kowe szczepienia dla ochrony zdrowia i wojska

Pracownicy ochrony zdrowia, wojskowi czy nauczyciele - to m.in. te grupy zawodowe mo瞠 obj望 obowi您ek szczepie - poda造 nieoficjalnie "Wydarzenia" Polsatu. Zmiany mia造by by elementem zaostrzenia zasad zapowiadanych w poniedzia貫k przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach zostaną przedstawione obostrzenia związane z nadchodzącymi 鈍i皻ami i mutacją omikron. - Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze - stwierdził szef rządu, odnosząc się do sytuacji epidemicznej. Polityk podkreślił, że trzy czwarte osób, które są w ciężkim stanie po zakażeniu koronawirusem, to osoby niezaszczepione.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Szef rządu zapowiedział między innymi "wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach". Dodał, że dyskusja będzie również o "wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tego wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce". Zmiany miałyby zostać ogłoszone 7 lub 8 grudnia.

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

Koronawirus. Będą obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup

"Wydarzenia" Polsatu podały w poniedziałek wieczorem nieoficjalnie, że w ramach zapowiadanych restrykcji rząd planuje wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia wojska. Jak wskazano, "rządowy pakiet zaostrzenia restrykcji zakłada też obowiązkowe szczepienia dla pracowników DPS-ów i być może dla nauczycieli".

Jak wynika z ustaleń Polsatu, rząd rozważa też wprowadzenie w ramach "przedświątecznego pakietu" zmniejszenia limitów dla niezaszczepionych i docenienia w ten sposób osób, które legitymują się paszportem covidowym. W Zjednoczonej Prawicy nawet na tę kwestię ogólnej zgody nie ma - buntują się m.in. posłowie Solidarnej Polski. Janusz Kowalski cytowany przez Polsat mówił, że paszporty to "odbieranie konstytucyjnych praw i wolności obywatelom, segregacja sanitarna, droga donikąd".

Od 1 grudnia w Polsce nieznacznie zostały zwiększone obostrzenia - wprowadzono tzw. pakiet alertowy w związku z wariantem omikron. Między innymi został zmniejszony z 75 do 50 proc. limit osób przebywających w obiektach zamkniętych, takich jak kościoły, lokale gastronomiczne, hotele oraz obiekty kultury: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury. Dotyczy to także obiektów sportowych: basenów i aquaparków.

Epidemiolodzy apelują do rządu i prezydenta o pilne działania w związku z epidemiąEpidemiolodzy apelują do rządu i prezydenta o pilne działania ws. epidemii

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek przed południem, że w Polsce w ciągu minionej doby zarejestrowano 13 250 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, a z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami 17 osób. Były to jednak dane z niedzieli, które zawsze są z opóźnieniem raportowane do stacji sanitarnych. W dwa poprzednie dni odnotowano kolejno - w sobotę 25 tys. zakażeń (zmarły 502 osoby), w niedzielę - 22 tys. zakażeń i 45 zgonów.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że z powodu COVID-19 jest hospitalizowanych 2 706 osób. Zajętych jest 1 989 respiratorów.

Wi璚ej o: