Profesor Krzysztof Filipiak powiedział na antenie radia ZET, że "wiele modeli matematycznych wskazuje na to, że ten szczyt czwartej fali pandemii w tej chwili przechodzi". - Ze znanych mi modeli matematycznych większość mówi, że gdzieś ok. 15 grudnia ta fala powinna w Polsce opadać - poinformował kardiolog, internista i specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, związany z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Prof. Filipiak w poniedziałek w programie "Gość Radia ZET" odniósł się do wypowiedzi Norberta Maliszewskiego na łamach "Dziennika Gazety Prawnej". Szef Rządowego Centrum Analiz oraz sekretarz stanu w KPRM powiedział m.in., że pojawienie się omikronu może wymusić obowiązek szczepień.
- Pan Maliszewski jest od PR-u i nic innego nie robi. Puszczają to dla zbadania reakcji. Nie ma to nic wspólnego z planami rządu - podkreślił prof. Krzysztof Filipiak.
- Rząd przestał zajmować się pandemią. Przyjął szwedzki model. Patrzą, kto ma umrzeć, ten umrze. Dostawiają kolejne covidowe łóżka i na tym polega zarządzanie pandemią. Nie ma żadnych realnych środków kontroli pandemii - zauważył lekarz.
Prof. Filipiak powiedział również, że dzieci od pół roku do 5 lat będzie można szczepić już wiosną 2022 roku. I przypomniał, że "matka, szczepiąc się w ciąży, zabezpiecza na co najmniej pół roku swoje dziecko".
Więcej na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl.
Według danych opublikowanych w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby potwierdzono 13 250 nowych zakażeń koronawirusem. 25 osób zmarło. W szpitalach przebywa w tej chwili 22 778 osób zarażonych, z czego 1 989 jest podłączonych do respiratora. Na kwarantannie przebywa 616 905 osób. Od początku epidemii koronawirusem zaraziło się 3 684 671 osób. Zmarło 85 700 chorych na COVID-19.
Nowe przypadki zakażeń pochodzą z województw:
Czwarta fala, trzecia dawka szczepionki, kolejny wariant - co dalej z koronawirusem i jak będą wyglądać szczepienia i obostrzenia? Stopy procentowe - dlaczego tak dużo teraz się o nich mówimy, czy jeszcze mogą wzrosnąć i co to oznacza dla naszych portfeli? Nowy rok, nowe, wyższe rachunki - za co będziemy płacić więcej i o ile, czy tarcza antyinflacyjna pomoże i komu? Wybierzcie temat rozmowy z ekspertem w programie Q&A - zapraszamy do głosowania pod tym linkiem.