Nowe obostrzenia na święta Bożego Narodzenia. Mateusz Morawiecki zapowiada restrykcje

Mateusz Morawiecki ogłosił, że 7 lub 8 grudnia rząd poinformuje o obostrzeniach, które będą obowiązywać w trakcie świąt. Restrykcje na Boże Narodzenie miały zostać już przygotowane. - Rozważamy wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - wyjawił na konferencji premier.

- Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron - powiedział Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Szef rządu przekazał 6 grudnia, że nowe restrykcje są już przygotowane. 

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy

Mateusz Morawiecki zapowiada nowe obostrzenia. Mówi też o "wzmocnieniu mechanizmu obowiązku szczepień"

Mateusz Morawiecki dodał, że rząd chce "wzmocnić mechanizmy obowiązku szczepień". - Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce - przyznał szef rządu. 

Poza wzmocnieniem restrykcji, premier odniósł się także do sytuacji epidemiologicznej i wysokiej liczby zgonów, która miała miejsce w ostatnich dniach. - Stan rzeczy przedstawia się niedobrze, bardzo niedobrze, mamy dużo zgonów. To zgony przede wszystkim osób niezaszczepionych. Ważne jest to byśmy się szczepili, będzie wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień - kontynuował polityk.

Mateusz Morawiecki ocenił, że wariant omikron "zapewne jest już w Polsce" i "nie ma co się oszukiwać", że jest inaczej, chociaż dotychczasowo wyselekcjonowane próbki nie stwierdziły sekwencji omikron u zakażonych koronawirusem w Polsce. 

Więcej o epidemii koronawirusa w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Obostrzenia w Polsce od 1 grudnia

  1. Zgodnie z rozporządzeniem, obowiązuje zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe, które zostały uznane przez ECDC za państwa szczególnego ryzyka.
  2. Osoby wracające z wyżej wymienionych państw będą podlegały obowiązkowej kwarantannie, wydłużonej do 14 dni. Podróżujący nie będą zwolnieni z izolacji nawet, jeśli wykonany test na koronawirusa da wynik ujemny.
  3. Osoby wracające do Polski z krajów poza Schengen również objęte są wydłużoną do 14 dni kwarantanną. Zwolnienie z niej możliwe jest po ośmiu dniach od wykonania testu PCR, który da wynik negatywny. Test musi zostać zrobiony dopiero po przekroczeniu granicy.
  4. Osoby w pełni zaszczepione, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie. Dotyczy to szczepień preparatami uznawanymi w Unii Europejskiej - szczepionkami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca czy Johnson & Johnson.
  5. Limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych - obowiązuje w klubach i centrach fitness, na siłowniach, w muzeach, galeriach sztuki, na targach, wystawach, kongresach i konferencjach. Limit ten, jak się później okazało, obowiązuje także w sklepach i centrach handlowych.
  6. W zgromadzeniach i uroczystościach, takich jak wesela, komunie, spotkania, dyskoteki, uczestniczyć może do maksymalnie 100 osób (wcześniej 150 osób).
  7. Maksymalnie 50 proc. obłożenia mogą mieć hotele, lokale gastronomiczne, obiekty kulturalne (kina, teatry, opery, filharmonie, ośrodki kultury), obiekty sportowe (baseny, aquaparki). Limit ten dotyczy też koncertów i uroczystości w kościołach.
  8. Limit na wydarzenia sportowe organizowane poza obiektami sportowymi zostanie zmniejszony z 500 do 250 osób.

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneMZ: 13 250 zakażeń koronawirusem i 25 ofiar śmiertelnych

*****

Czwarta fala, trzecia dawka szczepionki, kolejny wariant - co dalej z koronawirusem i jak będą wyglądać szczepienia i obostrzenia? Stopy procentowe - dlaczego tak dużo teraz się o nich mówimy, czy jeszcze mogą wzrosnąć i co to oznacza dla naszych portfeli? Nowy rok, nowe, wyższe rachunki - za co będziemy płacić więcej i o ile, czy tarcza antyinflacyjna pomoże i komu? Wybierzcie temat rozmowy z ekspertem w programie Q&A - zapraszamy do głosowania pod tym linkiem.

Więcej o: