Koronawirus w Polsce. Wiceminister podał nowe dane dotyczące zakażeń

- Jest 13 250 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - powiedział wiceminister zdrowia. Dokładne dane epidemiologiczne zostaną przedstawione przez resort o godzinie 10:30.

 - Jest 13 250 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 25 osób. Jest to porównywalny wynik do zeszłego poniedziałku. Myślę, że następne dni będą z większymi liczbami - powiedział w "Kwadransie politycznym" w TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Koronawirus w Polsce. "Mamy za mało danych, aby mówić, że nowa mutacja będzie zagrażała pojawianiu się groźniejszych fal"

Waldemar Kraska został też pytany o to, czy widoczny jest wzrost liczby szczepień i czy wynika on ze strachu przed czwartą falą epidemii COVID-19. - Widzimy, że czwarta fala mobilizuje Polaków do przyjęcia szczepionki. Prezent, jaki chcemy zrobić najbliższym, że będziemy bezpieczni, to najlepszy prezent na święta - powiedział wiceszef Ministerstwa Zdrowia. Polityk życzył też wszystkim Polakom, żeby spotkać się na święta Bożego Narodzenia jako osoby zaszczepione. 

- Myślę, że IV fala przetoczyła się przez województwa, w których było najmniej wyszczepionych ludzi - dodał. Kraska przyznał też, że widoczne jest zwiększenie liczby szczepień w regionach, które do tej pory niechętnie brały udział w programie.

Więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl. 

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Z danych wynika, że 20-25 proc. górali pojawiających się w punktach medycznych przyjmuje szczepionkę po raz pierwszy. Powodem ma być sytuacja epidemiczna w Niemczech i Austrii. Jak komentuje to wiceminister zdrowia? - Lekarza to bardzo cieszy. Powód dla mnie jest trochę dziwny, bo to zdrowie i życie powinno być najważniejsze - mówił Kraska.

Polityk był też pytany o nowy wariant omikron. - Mamy za mało danych, aby mówić, że nowa mutacja będzie zagrażała pojawianiu się groźniejszych fal niż fala delta. Informacje, które otrzymujemy, są dość optymistyczne. Ona jest bardziej zakaźna, ale objawy u chorych są łagodniejsze - przyznał wiceminister zdrowia.

Mateusz MorawieckiRząd bliski decyzji o obowiązku szczepień. "W najbliższym czasie"

*****

Czwarta fala, trzecia dawka szczepionki, kolejny wariant - co dalej z koronawirusem i jak będą wyglądać szczepienia i obostrzenia? Stopy procentowe - dlaczego tak dużo teraz się o nich mówimy, czy jeszcze mogą wzrosnąć i co to oznacza dla naszych portfeli? Nowy rok, nowe, wyższe rachunki - za co będziemy płacić więcej i o ile, czy tarcza antyinflacyjna pomoże i komu? Wybierzcie temat rozmowy z ekspertem w programie Q&A - zapraszamy do głosowania pod tym linkiem.

Więcej o: