"Jedno na pięcioro zakatarzonych dzieci ma COVID-19". Lekarka z Hiszpanii podała nowe dane

Lekarka pediatrii z publicznego ośrodka zdrowia w Saragossie ostrzegła na Twitterze, że jedno na pięcioro dzieci, które trafiają do lekarza z objawami przeziębienia, najczęściej z katarem, ma COVID-19. Lekarka ostrzega przed wysyłaniem przeziębionych dzieci do szkół.

- Chorujące bezobjawowo lub lekko objawowo dzieci mogą zakażać inne osoby, dla których COVID-19 jest zagrożeniem - podkreśliła dr Eva Jimenez. Zapadalność na COVID-19 wśród dzieci do 11 lat wzrosła w Hiszpanii w ostatnich dniach do ponad 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców - poinformowała hiszpańska lekarka. - W Saragossie są szkoły, gdzie ponad 10 proc. dzieci pozostaje w domach z powodu pozytywnego testu na koronawirusa lub bliskiego kontaktu z osobą chorą - zaznaczyła, dodając: - Są rodziny, jak moja, gdzie przechodzimy jedną kwarantannę po drugiej. Musimy to powstrzymać.

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

Hiszpania. Lekarka o COVID-19 u dzieci. "Nawet, jeśli nie mają gorączki, róbcie im testy"

Lekarka zaleciła wykonanie testu diagnostycznego na COVID-19 dzieciom mającym choćby lekki katar, typowy w okresie jesiennym. - Nawet, jeśli dzieci nie mają gorączki, róbcie im testy - zaapelowała. W jej ocenie "jeden na pięć katarów u dzieci daje pozytywny wynik podczas testu na obecność koronawirusa".

W Hiszpanii testy antygenowe kosztują w aptece nieco ponad 4 euro. W regionie Madrytu od 15 grudnia będą bezpłatne dla rezydentów, ze względu na spotkania świąteczne i możliwość zwiększenia zakażeń.

Zakażone dzieci i ich rodziny powinny zostać poddane co najmniej 10-dniowej kwarantannie. - W innym przypadku członkowie rodziny będą chorować jeden po drugim. Chore dzieci nie powinny chodzić do szkoły - podkreśliła lekarka.

Władze hiszpańskich regionów autonomicznych przygotowują się do masowych szczepień dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Kampania rozpocznie się 13 grudnia, kiedy do kraju dotrą pierwsze pediatryczne szczepionki Pfizer. Celem kampanii jest wakcynacja 3,5 mln dzieci, które będą jednak mogły zostać zaszczepione tylko za zgodą rodziców.

*

Z Saragossy Grażyna Opińska, PAP, opi/ mars/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: