Koronawirus. Stanisław Karczewski o sytuacji na dyżurze: Wszyscy pacjenci niezaszczepieni

Wszyscy są niezaszczepieni - poinformował Stanisław Karczewski, komentując liczbę przyjętych pacjentów podczas dyżuru w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą. Lekarz zrezygnował z funkcji wicemarszałka Senatu na poczet pracy w służbie zdrowia.
Zobacz wideo Jak walczyć z pandemią? Czarzasty: Trzeba ludzi zaszczepić

"Mam dyżur. Teraz opiekuje się 12 chorymi. Są w różnym stanie. Ale wszyscy są niezaszczepieni" - napisał w piątek Stanisław Karczewski, publikując na Twitterze zdjęcie ze szpitala, w którym pracuje. Po kilku godzinach od udostępnienia wpisu polityk dodał w komentarzu, że pod jego opiekę trafiło kolejnych dwóch pacjentów, ale i oni nie są zaszczepieni.

3 grudnia Stanisław Karczewski był gościem w Programie 1 Polskiego Radia. Mówił, że część społeczeństwa świadomie bagatelizuje problem pandemii COVID-19, nie dostosowując się do obostrzeń. Podkreślił także, że obecnie najważniejsze są szczepienia. 

 - Obok szczepień, które są bardzo istotne -  też tą trzecia dawką - istotnym jest również to, że my zaczynamy udawać, że epidemii nie ma. [...] Zastanawiamy się, czy te obostrzenia powinny iść dalej, ale my się do tych nie dostosowujemy. Jest takie określenie "kohabitacja". My powinniśmy się również nauczyć żyć z wirusem: trzymać dystans, chodzić w maseczkach - w tych miejscach, gdzie powinniśmy chodzić - zaapelował senator.

Przypomnijmy, że w maju 2020 roku Karczewski będący z wykształcenia lekarzem zrezygnował z funkcji wicemarszałka Senatu i wrócił do pracy w systemie ochrony zdrowia. Ocenił wówczas, że bardziej potrzebny jest w szpitalu niż w polityce. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Sytuacji epidemiologiczna w kraju - rząd nie wyklucza dalszych obostrzeń

Jak informowaliśmy we wcześniejszym artykule, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w kraju i fakt utrzymywania się wysokiej liczby zgonów spowodowanych COVID-19, rzecznik rządu Piotr Müller nie wyklucza dalszych obostrzeń.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przekazali w sobotę 4 grudnia, że zostało zarejestrowanych 25 576 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 135 osób. Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami odnotowano 367 zgonów. W ciągu ostatniej doby na obecność koronawirusa wykonano 105,9 tys. testów.

Według danych resortu zdrowia w Polsce od początku pandemii wykryto 3 649 027 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 85 630 osób. Obecnie w szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 22 350 chorych, z których 1978 pod respiratorami. Dla pacjentów z koronawirusem przeznaczonych jest w sumie 29 575 łóżek i 2677 respiratory.

Więcej o: