Tragiczna sytuacja w Rosji. W jednym miesiącu z powodu COVID-19 zmarło 75 tys. osób

W Rosji w październiku tego roku odnotowano niemal 75 tys. zgonów, związanych z COVID-19; to najgorszy pod tym względem miesiąc w tym kraju od początku pandemii koronawirusa - poinformowała w piątek służba statystyczna Rosstat.

Według Federalnej Służby Statystyki Państwowej (Rosstat) w październiku w Rosji zmarły 74 893 osoby, zakażone koronawirusem. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Rosji wyniosła pod koniec października ponad 520 tysięcy (to prawie dwa razy więcej, niż liczba raportowana przez rosyjską państwową grupę zadaniową ds. koronawirusa; Rosstat stosuje szersze kryteria - podaje euro.news). Pełnych danych statystycznych za listopad Rosstat jeszcze nie przeanalizował.

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

Rosja. W październiku zmarło najwięcej osób od początku pandemii

Według raportu Rosja, która liczy 145 mln mieszkańców, jest pod względem śmiertelności wywołanej zakażeniami SARS-CoV-2 na trzecim miejscu na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Przypomnijmy, że z kolei biorąc pod uwagę zgony w ostatnim tygodniu, Rosja znalazła się na drugim miejscu na świecie, a Polska - na czwartym (w ostatnich dniach najtragiczniejsze statystyki nadeszły ze Stanów Zjednoczonych, gdzie stwierdzono 1264 przypadki śmiertelne, 1221 osób zmarło w Rosji, a trzeci pod względem liczby zgonów wynik odnotowano na Ukrainie - 525).

Czytaj więcej: Polska czwartym krajem na świecie pod względem liczby zgonów z powodu COVID-19. Za nami nawet Indie

Specjalistyczny portal Gogow podał, że zaledwie 39,9 proc. rosyjskiego społeczeństwa jest w pełni zaszczepione, co wynika z ogólnego braku zaufania do rządowej kampanii szczepień kilkoma szczepionkami własnej produkcji, w tym Sputnikiem V.

W piątek w Rosji stwierdzono 32 930 nowe zakażenia w ciągu doby i 1217 zgonów na COVID-19.

Dla porównania - w listopadzie w Polsce zmarło z powodu COVID-19 6 tys. 577 osób. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 514 tysiącach zakażonych. Z kolei od początku czwartej fali (od września do końca listopada) w naszym kraju z powodu COVID-19 zmarło 8 tys. 220 osób.

*

(PAP)

zm/ mal/, red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: