Epidemia koronawirusa. Rzecznik rządu: Widzimy bardzo dużą liczbę osób, które umierają

- Jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące. Sytuacja jest bardzo trudna - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, odpowiedzią na wzrost zachorowań byłby szerszy zakres szczepień przeciw COVID-19.
Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

W piątek rzecznik rządu pytany był w TVP Info, czy planowane są kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. - Sytuacja jest bardzo trudna. Tym bardziej te informacje o potencjalnych nowych mutacjach wirusa również są niepokojące - zaznaczył.

- Nie wykluczę sytuacji takiej, że np. obostrzenia mogłyby być dalej idące. Wręcz mogę powiedzieć, że takie ryzyko istnieje, dlatego że po prostu cały czas widzimy bardzo dużą liczbę osób, które chorują i bardzo dużą liczbę osób, które umierają niestety - podkreślił Müller.

Polityk zwrócił uwagę, że odpowiedzią na to byłby szerszy zakres szczepień. - Dlatego są te nasze apele, akcje informacyjne, wszystkie działania, które do tego zachęcają - tłumaczył rzecznik rządu. Stąd też, jak dodał, stopniowo wprowadzane są restrykcje, których celem jest ograniczenie mobilności społecznej i możliwości rozprzestrzeniania choroby.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa i szczepień znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dane dla Polski w szczycie czwartej fali pandemii wyglądają fatalnieBlack Week po polsku. COVID-19 zabiera Polaków setkami

Epidemia koronawirusa w Polsce

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 26 965 kolejnych osób. Zmarło 470 chorych z COVID-19. Łącznie od 4 marca ubiegłego roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 623 452 przypadki. Zmarło 85 126 osób z COVID-19.

Do tej pory w Polsce wykonano 42 226 766 szczepień przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych (czyli osób, które przyjęły dwie dawki preparatu Pfizera, Moderny lub AstryZeneki albo jedną dawkę preparatu firmy Johnson&Johnson) jest 20 470 166 osób. Trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 przyjęło dotychczas 232 798 osób.

Oddział dla chorych na COVID-19 w szpitalu MSWiA w Warszawie"To już nie jest choroba seniorów". Czwarta fala zabiera ze sobą młodych

Autorka: Agnieszka Ziemska/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: