Obowiązek szczepień w Polsce? Niedzielski potwierdza: Pewne grupy powinny mu podlegać

- Uważam, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, ale pewne grupy powinny podlegać obowiązkowi szczepień - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że taki obowiązek mógłby objąć medyków, nauczycieli i służby mundurowe.

Szef Ministerstwa Zdrowia w Polsat News był pytany, czy jego zdaniem szczepienia przeciw SARS-CoV-2 powinny być obowiązkowe. Polityk wymienił trzy grupy zawodowe. 

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski o obowiązkowych szczepieniach przeciwko COVID-19

- Ja uważam jednak, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, natomiast w przypadku pewnych grup, które są najbardziej z jednej strony narażone, a z drugiej też odpowiadają w sensie społecznym za pewne zwiększone ryzyko transmisji, to z punktu widzenia mojego te grupy rzeczywiście powinny podlegać obowiązkowi szczepień - powiedział.

Dopytywany, czy taki obowiązek miałby dotyczyć medyków i nauczycieli, Adam Niedzielski potwierdził. - Nauczyciele też - powiedział szef resortu zdrowia.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

Dalej ocenił, że obowiązkowe szczepienia powinny dotyczyć także służb mundurowych "ze względu na pełnione obowiązki". Zdaniem ministra nie ma natomiast konieczności objęcia obowiązkiem szczepień pracowników handlu.

(PAP) Autorka: Olga Zakolska.

Funkcjonowanie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19 zostanie przedłużone

W związku z trwającą epidemią, spowodowaną przez rozpowszechnianie się wirusa SARS-COV-2, wydłużone zostanie funkcjonowanie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Projekt rozporządzenia skierowano w czwartek do ogłoszenia.

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneNiedzielski podał nowe dane. Bardzo dużo zgonów, "jesteśmy w apogeum"

Teraz w projekcie rozporządzenia zapisano przedłużenie jego funkcjonowania do 31 grudnia 2022 r. "Zasadność dalszego prowadzenia rejestru wynika z panującej w dalszym ciągu epidemii" - wskazano w uzasadnieniu. Utrzymanie rejestru - jak wyjaśniono - przyczyni się do lepszej kontroli potencjalnych ognisk zakażenia koronawirusem i pozwoli na długoterminową obserwację chorych po wypisie z oddziału intensywnej terapii lub ze szpitala.

Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. Wskazany termin podyktowany jest potrzebą pilnego wprowadzenia projektowanych rozwiązań i jak najszybszego przedłużenia podstawy prawnej możliwości gromadzenia i analizy danych, pozwalających na skuteczniejsze zwalczanie epidemii.

(PAP) Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: