Koronawirus. Niedzielski podał nowe dane: 26 965 zakażeń, bardzo dużo zgonów. "Jesteśmy w apogeum"

Minister zdrowia w piątek rano poinformował, jakich danych epidemiologicznych należy spodziewać się 3 grudnia. Po raz kolejny dobowa liczba ofiar śmiertelnych jest bardzo wysoka. - Pytanie, co dalej, czy będziemy obserwowali spadki zakażeń, czy jednak te liczby będą się utrzymywały na podobnym poziomie - powiedział.

- Jest 26 965 nowych zakażeń koronawirusem, 470 osób zmarło - powiedział Adam Niedzielski w programie w Polsat News. Minister zdrowia zaznaczył, że jest to prawie taki sam wynik, jak w ubiegłym tygodniu. - O 200 przypadków więcej - doprecyzował polityk.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Minister zdrowia o nowych przypadkach zakażeń. "To minimalny wzrost"

Szef resortu zdrowia dodał, że "to minimalny wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia, co potwierdza, że jesteśmy w apogeum czwartej fali zakażeń". - Pytanie, co dalej, czy będziemy obserwowali spadki zakażeń, czy jednak te liczby będą się utrzymywały na podobnym poziomie - dodał Adam Niedzielski. Minister zdrowia przekazał również, że w Polsce wciąż nie zdiagnozowano jeszcze wariantu omikron. Wcześniej rzecznik resortu informował, że sekwencjonowane są dwie próbki, w których podejrzewa się wystąpienie nowego wariantu, opisanego po raz pierwszy na południu Afryki. 

Więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Obowiązek szczepień w Polsce? "Uważam, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień"

W programie padło też pytanie o to, czy minister jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Takie decyzje podjęły m.in. Niemcy i Austria.

- Uważam, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień. Natomiast w przypadku pewnych grup, które są z jednej strony najbardziej narażone, a z drugiej odpowiadają w sensie społecznym za zwiększone ryzyko transmisji, powinny podlegać temu obowiązkowi - odpowiedział Adam Niedzielski. Przykładem grup, które według ministra zdrowia powinny mieć obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi, są m.in. medycy i nauczyciele.

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)"Rosnąca Odporność". Gmina z 27,3 proc. zaszczepionych i nagroda?

Więcej o: