Coraz mniej wolnych łóżek, Morawiecki apeluje na Facebooku. "Jeszcze raz proszę, bądźmy odpowiedzialni"

"Jeszcze raz proszę - bądźmy odpowiedzialni. Epidemia dotyczy nas wszystkich i wszyscy mamy obowiązek ją powstrzymać - dla siebie i dla następnych pokoleń" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. Przypomnijmy: ostatniej doby w Polsce odnotowano ponad 27 tys. nowych zakażeń, a z powodu COVID-19 zmarły aż 502 osoby. Rząd wprowadził tylko tzw. alertowy pakiet obostrzeń - zakazał m.in. lotów z krajów afrykańskich i zmniejszył limity osób w kościołach czy punktach gastronomicznych z 75 do 50 proc.

"Jeszcze raz proszę - bądźmy odpowiedzialni. Epidemia dotyczy nas wszystkich i wszyscy mamy obowiązek ją powstrzymać - dla siebie i dla następnych pokoleń" - napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku. W dniu, w którym zamieścił wpis, w Polsce odnotowano 27 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 502 osoby. To niewiele mniej, niż w środę - wówczas zmarło aż 570 chorych.

- Niestety 502 osoby przegrały walkę z COVID-19. Apeluję do osób, które nie zaszczepiły się na COVID-19. Ale apeluję też do osób, które chorują, bo zgłaszają się pacjenci zdecydowanie za późno, w 9., 10. dobie choroby. Jeżeli jesteśmy chorzy, mamy jakieś objawy, to zgłośmy się, nie czekajmy (...) Przybywa niestety pacjentów w naszych szpitalach, przybywa zajętych łóżek, to jest teraz 21,5 tys. osób hospitalizowanych [coraz mniej jest też wolnych respiratorów - w środę wolne były 741 z 2603 dostępnych - red.] - mówił Kraska. Pytany, czy wystarczy łóżek dla chorych, odparł: - Nie mamy takiego dużego buforu łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Czytaj więcej: Kraska podał nowe dane. Znów ponad 500 ofiar, 27 tys. zakażonych. Wolne łóżka? "Nie mamy dużego buforu"

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół

Morawiecki: Wszyscy mamy obowiązek, by powstrzymać epidemię

Morawiecki zaznaczył, że trzeba skończyć z postawą: "epidemia mnie nie dotyczy, może będzie dotyczyła kogoś innego". "Nie, szanowni państwo, ona dotyczy nas wszystkich! Wszyscy mamy obowiązek [by - red.] powstrzymać epidemię dla siebie i następnych pokoleń" - podkreślił.

Przypomnijmy: rząd nie wprowadził większych obostrzeń z wyjątkiem tzw. pakietu alertowego, zakłada on:

  • zakaz lotów do Polski z: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe;
  • kwarantanna dla osób powracających z wyżej wymienianych krajów, z której nie mogą zostać zwolnione przed upływem 14 dni;
  • podróżujący z krajów spoza strefy Schengen zostają objęci 14-dniową kwarantanną, z której zwolnieni mogą zostać najwcześniej po ośmiu dniach od przybycia negatywnym wynikiem testu PCR.
  • limit 50 proc. maksymalnego obłożenia obowiązuje w: w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury, obiektach sportowych.
  • ze 150 do 100 zmniejszono liczbę uczestników zgromadzeń takich jak: wesela, dyskoteki, komunie, spotkania.
Więcej o: