Omikron. Izraelski minister zdrowia o nowym wariancie koronawirusa: Jest miejsce na optymizm

Izraelski minister zdrowia Nitzan Horowitz poinformował w środę, że są oznaki, iż szczepionka chroni przed wariantem omicron koronawirusa. W Izraelu zarejestrowano cztery przypadki zakażenia omicronem. Ogólna zachorowalność jest niska - podał dziennik "The Jerusalem Post".

- W najbliższych dniach będziemy mieli dokładniejsze informacje na temat skuteczności szczepionki przeciw wariantowi omikron, ale jest tu miejsce na optymizm i istnieją wstępne przesłanki, że ci, którzy są zaszczepieni szczepionką w dalszym ciągu ważną lub przypominającą, będą przed nim chronieni - powiedział minister zdrowia Izraela Nitzan Horowitz podczas wizyty w Centrum Medycznym Soroka w Beer Szewie.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Wariant omikron. Według Izraela szczepionki ochronią przed kolejnymi mutacjami SARS-CoV-2

- Szczepienie jest teraz naprawdę kluczowe. Każdy, kto zostanie narażony na wariant omikron bez zaszczepienia, narazi się na niepotrzebne ryzyko - oznajmił szef resortu zdrowia w Izraelu. 

Późnym wieczorem we wtorek w raporcie telewizji Channel 12 podano, że szczepionka Pfizera jest tylko nieco mniej skuteczna w zapobieganiu zakażeniom omikronem niż Deltą - 90 proc. w porównaniu do 95 proc. Jest natomiast równie skuteczna (około 93 proc.) w zapobieganiu poważnym objawom u osób zaszczepionych już dawką przypominającą.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Według raportu zdolność wariantu omicron do zakażania jest wyższa niż Delta, ale nie tak bardzo, jak się obawiano - około 1,3 razy wyższa.

(PAP) jo/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

W środę 1 grudnia w Izraelu odnotowano 443 przypadki zakażeń koronawirusem i tylko trzy zgony. Kraj ten jest już po szczycie kolejnej fali epidemii, podczas której informowano o maksymalnie ponad 22 tysiącach zakażeń dziennie. Z danych z 30 listopada wynika, że już niemal 45 proc. mieszkańców Izraela zaszczepiło się dawką przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19.

Szczepienie dzieci (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienia przeciw COVID-19. Izrael zaczął szczepić dzieci w wieku 5-11 lat

Więcej o: